Kanadyjczycy zwrócili ponad 830 000   świadczeń z tytułu COVID-19, do których nie byli uprawnieni – niektórzy twierdzą, że statystyka ta odzwierciedla masowe zamieszanie w związku z przyspieszonymi programami federalnymi.

Dane przekazane CBC News przez revenue Canada (CRA) obejmują zwroty od odbiorców kanadyjskiego świadczenia w nagłych wypadkach (CERB) i kanadyjskiego świadczenia nadzwyczajnego dla studentów (CESB).

CRA stwierdziła, że ​​wszystkie oddane płatności były dobrowolne.

„Istnieje wiele powodów, dla których dokonano dobrowolnych zwrotów: jeśli wnioskodawcy wystąpili omyłkowo o wypłatę CERB zarówno z Service Canada, jak i CRA za ten sam okres, jeśli wnioskodawca zdał sobie później sprawę, że nie kwalifikuje się do świadczenia, lub jeśli kandydat wrócił do pracy wcześniej niż oczekiwano ”- poinformował rzecznik agencji CRA Christopher Doody w e-mailu.

Konserwatywny poseł  Philip Lawrence uważa, że za wysoką liczbę spłat odpowiada rząd federalny, który nie wyjaśnił Kanadyjczykom zasad udzielania  świadczeń.

CRA  że ​​nie może podać zwróconej kwoty w dolarach , ponieważ pieniądze są zatrzymane na koncie głównym, wraz z innymi płatnościami.

Lluc Cerda, prawnik z Toronto,  wskazał że ludzie często nie mogli się dodzwonić do agentów call center CRA lub Service Canada – a kiedy dotarli do agenta, czasami otrzymywali sprzeczne informacje.

Cerda dodał, że niepewność mogła zniechęcić niektóre osoby, które faktycznie kwalifikowały się do świadczeń, takich jak CERB,   do złożenia wniosku.

Revenue Canada poinformowała również CBC News, że otrzymała ponad 20000 “poufnych wskazówek” (donosów) na temat podejrzeń o oszustwa związane z programami pomocy COVID-19.

Wszystkie anonimowe wskazówki są sprawdzane pod kątem wiarygodności.

W czerwcu rząd liberalny zaproponował przepisy , które nałożyłyby grzywny lub nawet kary więzienia na osoby, które świadomie kłamały na podstawie wniosków o CERB. Cofnął się po publicznym i politycznym oburzeniu.

CRA poinformowała, że ​​podejmuje kroki w celu zweryfikowania, czy wnioskodawcy kwalifikowali się do otrzymywania płatności. Agencja prowadzi ewidencję wskazującą, kto otrzymywał świadczenia i na jak długo; zapisy te będą sprawdzane  z zeznaniami podatkowymi od pracodawców i innymi istotnymi informacjami w celu potwierdzenia uprawnień w momencie składania zeznań podatkowych.

W przypadkach, gdy okaże się, że odbiorcy nie kwalifikują się, skontaktujemy się z nimi w celu ustalenia spłaty, poinformował urząd skarbowy.