Sąd w Manitobie orzekł, że kościół w Winnipeg nie będzie zwolniony z nakazów związanych ze zdrowiem publicznym i nie może prowadzić nabożeństw samochodowych.

Sędzia, Glenn Joyal, odrzucił wniosek protestanckiego zboru Springs Church o odprawienie nabożeństw na parkingu przy Lagimodiere Blvd.  „Nakazy te z konieczności ograniczają prawa … w celu zapobieżenia śmierci, chorobom i przytłoczeniu publicznego systemu opieki zdrowotnej w Manitobie” – stwierdził Joyal.

Springs Church i dwóch jego pastorów zostało ukaranych grzywną w wysokości ponad 32 000 dol. za zezwolenie na nabożeństwa drive-in

Rozporządzenie, które ma wygasnąć 11 grudnia , wymaga, aby miejsca kultu były zamknięte dla publiczności. Inne surowe warunki obejmują zakaz sprzedaży mniej istotnych artykułów w sklepach oraz zakaz odwiedzania się w domach prywatnych.

Prawnik kościoła, Steve Robertson, argumentował, że usługi zdalne – sprawowanie nabożeństw wyłącznie przez Internet i TV spowodowałyby nieodwracalne szkody dla wiernych, dodając, że „wspólnota jest kręgosłupem religii”.

Ponadto Robertson stwierdził, że jest „absurdem” iż przepisy zdrowotne pozwalają Manitobanom tworzyć kolejki po kawę w restauracjach drive-trough i parkować na parkingach przed supermarketami, aby kupić artykuły spożywcze, a nie wolno siedzieć w samochodach zaparkowanych przy kościele.

Sędzia Joyal odparł, że publiczne zarządzenia zdrowotne nie miały na celu ograniczenia kupowania żywności lub innych isotnych usług, mimo że „nieuchronnie może to czasami prowadzić do kontaktu z innymi”. Przepisy zostały stworzone, aby uniemożliwić ludziom gromadzenie się w dużych grupach. „Kongregacja wiernych w  samochodach to są osoby, które zebrały się we wspólnym celu”.

Joyal dodał, że inna decyzja mogłaby  spowodować „kaskadę” podobnych starań ze strony innych organizacji religijnych starających się o zwolnienie z porządku publicznego.

„Byłoby niesprawiedliwe wobec innych organizacji religijnych, gdyby [Springs Church] był jedyną organizacją religijną posiadającą zwolnienie, podczas gdy inne organizacje religijne muszą przestrzegać obowiązujących zasad” – wyjaśnił.

W oświadczeniu wideo opublikowanym na stronie kościoła na Facebooku w sobotę wieczorem pastor ze Springs, Leon Fontaine, poprosił kongregację, aby nie przychodziła do kościoła na nabożeństwo samochodowe w sobotę lub niedzielę, zwrócił się do wiernych by kontaktowali się z ze swymi przedstawicielami politycznymi w celu wyrażenia opinii na temat zakazu korzystania z usług drive-in.

Kościół jeszcze nie podjął decyzji co do dalszych kroków.

Sędzia Joyal nie odniósł się do żadnych przedstawionych zarzutów naruszenia praw Karty Praw i Swobód stwierdzając, że zostanie to rozstrzygnięte,  w późniejszym terminie.

To coś, czemu będzie uważnie przyglądać się Cara Zwibel, z Canadian Civil Liberties Association.

Jej zdaniem rząd powinien znać uzasadnienie wprowadzonego ograniczenia praw i wolności obywatelskich zanim podjął decyzję o wprowadzeniu go w życie.

Zwibel powiedziała, że sądy „powinny analizować decyzje podejmowane przez rządy i dowody, na których się opierają przy podejmowaniu tych decyzji”.