Prawnik Aleka Minassiana – mężczyzny, który w 2018 roku wjechał vanem w przechodniów na Yonge – poddał pod wątpliwość zeznania najważniejszego świadka prokuratury. Dr Scott Woodside, psychiatra sądowy, który często zeznaje w sprawach, gdzie oskarżony nie chce ponosić odpowiedzialności kryminalnej za swoje czyny, już wcześniej nie zgadzał się z twierdzeniem obrony, że Minassian z powodu autyzmu był pozbawiony empatii i nie mógł przez to stwierdzić, że zabijanie jest złe moralnie.

Prawnik oskarżonego, Boris Bytensky, zarzucił Woodside’owi, że nie zna się na autyzmie. Woodside powiedział, że nie jest naukowcem. Nie specjalizuje się w autyzmie, ale zdiagnozował go u niektórych pacjentów. Wspomniał o dwóch wcześniejszych przypadkach podobnych do Minassiana, jeśli chodzi o autyzm i zdolności poznawcze oskarżonego. Bytensky zapytał go, dlaczego w takim razie – uczestnicząc w procesie osoby oskarżonej o popełnienie największego masowego morderstwa w historii Toronto i mając świadomość swojego niewielkiego doświadczenia w kwestii autyzmu – nie zaangażuje do swojego zespołu kogoś z odpowiednim przygotowaniem. Woodside odparł, że powołał psychologa sądowego Percy’ego Wrighta, który zeznawał wcześniej i który ma więcej doświadczenia z autyzmem. Bytensky stwierdził jednak, że należałoby powołać specjalistę znającego się na autyzmie. W przeciwnym razie może dojść do złamania zasad etycznych Kanadyjskiej Akademii Psychiatrii i Prawa, która ostrzega psychiatrów przed przedstawianiem dowodów z dziedziny pozostającej poza ich specjalizacją.

Bytensky później mówił o tym, że Minassian w momencie podjęcia decyzji o ataku z powodu autyzmu nie mógł spojrzeć na to z perspektywy osób, które widział i zamierzał zabić. Woodside stwierdził wtedy, że oskarżony od dawna planował atak, który był przede wszystkim wyrazem jego egocentryzmu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Bytensky zapytał jeszcze Woodside’a, dlaczego ten nie ma odręcznych notatek ani nagrań z przesłuchań Minassiana. Psychiatra powiedział, że notował wtedy na laptopie. Wtedy adwokat zauważył, że notatki w takiej formie można edytować i nie zostaje żaden ślad edycji. Woodside potwierdził, ale też zaznaczył, że jest świadomy swoich obowiązków z zakresu przygotowywania notatek. Woodside przesłuchiwał Minassiana przez 12 godzin i jego notatki mają 23 strony. Mówi, że zapisał wszystko. Wcześniejszy psychiatra zanotował setki stron. Tu Woodside zauważył, że notatki robione na komputerze są bardziej przystępne dla innych, jako że nie każde pismo odręczne daje się łatwo przeczytać.

Woodside został wezwany do przesłuchania Minassiana przez prokuraturę.

Minassian jest oskarżony o zabójstwo pierwszego stopnia 10 osób. Ciąży na nim również 16 zarzutów usiłowania zabójstwa. Przyznał, że wypożyczył vana po to, by dokonać masowego zabójstwa, przyznał, że zabił ludzi i chciał zabić więcej. Twierdzi, ze z powodu autyzmu nie odczuwał współczucia i nie mógł rozumieć, że zabijanie jest złe. Świadek obrony, dr Alexander Westphal, specjalista w zakresie autyzmu, potwierdził, ze taki stan jest możliwy. Woodside z kolei zeznał, że raport Westphala właściwie ignoruje to, co Minassian sam mówił osobom oceniającym jego psychikę o swoich działaniach i swoim stanie umysłu. Minassian planował zacząć swój atak bardziej na południe, ale sąd zabronił publikacji nazwiska jego celu.