Prowincja stwierdziła, że ​​funkcjonariusze policji i strażnicy miejscy  będą mogli egzekwować nakaz pozostania w domu i wystawiać mandaty osobom łamiącym zasady, ale nie podała szczegółów, jak to ma wyglądać w praktyce.

W jaki sposób prowincyjny nakaz pozostania w domu będzie egzekwowany w Toronto? „Nie wiemy” – powiedział Matthew Pegg, komendant straży pożarnej Toronto.

„Wiem, że „istotne” oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi… – mówił z kolei premier Ford – dlatego potrzebujemy, aby każdy kierował się własnym rozsądkiem. Jeśli nie jesteś pewien, czy podróż jest absolutnie niezbędna, prawdopodobnie nie jest – powiedział.

W środowym porannym oświadczeniu Kanadyjskie Stowarzyszenie Wolności Obywatelskich (CCLA) stwierdziło, że jest zaniepokojone  brakiem szczegółów wykonawczych „dotyczących ograniczenia wolności konstytucyjnych”.

Szef miejskiego zarządzania kryzysowego Toronto Matthew Pegg ze straży powiedział, że egzekwowanie tych nowych środków rozpocznie się dopiero gdy urzędnicy uzyskują więcej szczegółów od Queen’s Park.

„Najlepsze informacje, jakie obecnie posiadamy, pochodzą z publikacji prasowych i  prezentacji” – powiedział Pegg.

Dodał, że urzędnicy miejscy i policja w Toronto  muszą mieć coś oficjalnego z Queen’s Park, dokument, który  dokładnie określi ich nowe uprawnienia – a nawet to, co mieliby egzekwować.

Nowe przepisy prowincji dotyczące pobytu w domu wchodzą w życie o północy w czwartek.

Zastępca komendanta policji w Toronto Myron Demkiw zgodził się z oceną Pegga, mówiąc, że po ich wydaniu ich przez prowincję przepisy muszą zostać przekazane do  oceny w Ontario Association of Chiefs of Police – .

Rząd prowincji poinformował również, że planuje podać szczepionkę COVID-19 we wszystkich domach opieki i domach spokojnej starości do 15 lutego.

Premier powiedział również na konferencji prasowej, że możliwe, że żołnierze kanadyjskich sił zbrojnych zostaną ponownie wezwani do pomocy w niektórych domach opieki, chociaż nie podał żadnych szczegółów.

Jednak starszy rangą urzędnik gabinetu Forda powiedział później CBC News, że prowincja nie uważa, aby jakiekolwiek domy opieki długoterminowej potrzebowały obecnie pomocy wojska.