Projekty naukowo-badawcze w Kanadzie otrzymają 518 mln CAD wsparcia ze strony rządu federalnego. Pieniądze trafią do szkół wyższych i szpitali uniwersyteckich, wesprą badania zarówno nad nowymi terapiami jak i rakietami kosmicznymi.

Rząd dofinansuje 102 projekty naukowe prowadzone przez ponad 1000 specjalistów w 35 placówkach badawczych – zapowiedział w tym tygodniu premier Kanady Justin Trudeau.

Wśród projektów są zarówno prowadzone na Uniwersytecie Toronto prace nad zrozumieniem przyczyn takich chorób jak demencja, choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane, jak budowa na Uniwersytecie Manitoby cyfrowego archiwum dokumentującego historię przymusowych szkół dla Indian.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Są też prace na Uniwersytecie York i Uniwersytecie Zachodnim nad stosowaniem drukarek 3D do projektowania zmian w konstrukcji rakiet kosmicznych, oszczędzających zużycie paliwa. Dodatkowe środki na badania otrzymają m.in. badacze z Dalhousie University pracujący nad zbieraniem informacji o ocieplaniu się Atlantyku, a także Uniwersytet Montrealski, gdzie prowadzone są analizy nad skutkami przyjmowania leków przez kobiety w ciąży. Projekty zostały wybrane w konkursie prowadzonym przez rządowy Fundusz Innowacji.

Jednym z dofinansowanych projektów jest program badań i produkcji szczepionek, wspierający istniejące i nowe startupy w tej dziedzinie, prowadzony przez Szpital Uniwersytecki Quebeku i Uniwersytet Laval. Jak podkreślił Trudeau, „to zmiana podejścia reprezentowanego przez poprzedni rząd”.

Żadna ze szczepionek na Covid-19 nie jest produkowana w Kanadzie, za co rząd jest krytykowany przez opozycję, ale media przypominają, że w latach 80. XX wieku konserwatywny rząd Briana Mulroneya sprywatyzował należące do rządu laboratoria. W latach 2007–2011, podczas rządów konserwatysty Stephena Harpera, firmy takie jak AstraZeneca, Bristol Myers, Johnson&Johnson, Merck’s, GSK i Sanofi zamykały swoje zakłady produkcyjne w Kanadzie lub redukowały zatrudnienie.

W Kanadzie są produkowane m.in. szczepionki na grypę i choroby zakaźne, ale nie ma produkcji szczepionek wymagających stosowania zaawansowanych biotechnologii. W lutym rząd zainwestował w krajową produkcję szczepionek i zakład w Montrealu należący do Krajowej Rady Badań Naukowych rozpocznie latem produkcję szczepionki na Covid-19.

Zakład w Montrealu jest modernizowany kosztem 125 mln CAD od zeszłego roku, a rząd Kanady podpisał umowę na produkcję w Montrealu szczepionki amerykańskiej firmy Novavax i będzie to produkcja wynosząca 2 mln dawek miesięcznie. Szczepionka Novavax czeka jeszcze na dopuszczenie do stosowania w Kanadzie. Ponadto w Vancouver powstanie budowany przez Precision NanoSystems zakład, który może w ciągu roku wyprodukować 240 mln dawek szczepionek.

Na początku pandemii, w marcu 2020 roku, rząd federalny przekazał 275 mln CAD na badania nad koronawirusem i metodami leczenia Covid-19, a w maju zainwestował 450 mln CAD w podtrzymanie badań naukowych, w tym na pensje naukowców. Wcześniej, w budżecie 2018 roku, rząd zobowiązał się do przekazania 763 mln CAD w ciągu pięciu lat na badania naukowe i potrzebną do nich infrastrukturę. Od 2016 roku rząd federalny przeznaczył 10 mld CAD na naukę i badania naukowe.

Wsparcie badań naukowych jest częścią zapowiadanych działań rządu federalnego na rzecz odbudowy gospodarki. Według najnowszych danych kanadyjskiego urzędu statystycznego PKB Kanady w czwartym kwartale 2020 roku wzrósł o 2,3 proc., ale w całym 2020 roku spadł o 5,4 proc. Według komunikatu Statistics Canada, to największy spadek PKB od 1961 roku, od kiedy zaczęto opracowywać kwartalne dane.

Z Toronto Anna Lach (PAP)