Administracja Bidena finalizuje plany wysłania milionów dawek szczepionki AstraZeneca  zgromadzonych w USA i czekających  na oficjalne zatwierdzenie użycia w tym kraju do Kanady i Meksyku.

„Mogę potwierdzić, że mamy 7 milionów dostępnych dawek AstraZeneca” – powiedziała rzecznik Białego Domu na czwartkowej konferencji prasowej  „Z tego 2,5 miliona możemy wysłać do Meksyku i 1,5 miliona do Kanady” .

„Powiedziałbym, że poczyniliśmy duże postępy, ale szczegóły  będą znane dopiero w piątek” – powiedział dziennikarzom meksykański minister spraw zagranicznych Marcelo Ebrard we wtorek rano. „Zażądaliśmy jak największej liczby (dawek AstraZeneca)”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Biden spotkał się wirtualnie zarówno z premierem Kanady Justinem Trudeau, jak i prezydentem Meksyku Andrésem Manuelem Lópezem Obradorem. Podczas rozmów obaj naciskali na potrzebę podania większej liczby szczepionek.

W Stanach Zjednoczonych znajdują się dziesiątki milionów dawek szczepionki AstraZeneca,  żadna z tych dawek nie jest obecnie dostępna dla Amerykanów, ponieważ AstraZeneca nie wystąpiła do Agencji ds. Żywności i Leków o zezwolenie na stosowanie preparatu w nagłych wypadkach, a szczepionka nadal przechodzi testy kliniczne w USA.

Rzecznik ambasady kanadyjskiej potwierdził, że administracja Bidena miała „bliskie kontakty” na temat szczepień przeciwko Covid-19 i dodał, że „trwają rozmowy”, jeśli chodzi o zaszczepienie większej liczby Kanadyjczyków. Rzecznik nie skomentował ewentualnej umowy o zamianie szczepionek

 

Sekretarz stanu USA Antony Blinken stwierdził w zeszłym tygodniu, że „dopóki wszyscy na świecie nie zostaną zaszczepieni, nikt nie jest w pełni bezpieczny”.