6 najważniejszych błędów jakie czynimy decydując się reprezentować sami siebie w sądach małych roszczeń

Reprezentując się samemu w sądach ds. drobnych roszczeń Small Claims Court powinniśmy starać się uniknąć najbardziej powszechnych błędów, jak:

1. Nierozważenie rozwiązań alternatywnych
Przed rozprawą będziemy mieć okazję przedstawić naszą sprawę na konferencji ugodowej (Settlement Conference). Wbrew powszechnemu przekonaniu otwartość na ugodę nie jest oznaką słabości. Realistycznie patrząc, najczęściej rozwiązując sprawę przed  rozprawą, unikamy dodatkowych kosztów – zwłaszcza jeśli druga strona ma reprezentację prawną – i zawiłości procesu, nie wspominając o potencjalnym ryzyku przegranej.

2. Nieprzygotowanie
Dobre przygotowanie ma kluczowe znaczenie! Brak dowodów, określenia pewnych terminów i dat oraz pomyłki w formularzach sądowych mogą mieć wpływ na  sprawę i doprowadzić do  odrzucenia pozwu.

3. Odstąpienie od korzystania z usług prawnika / asystenta prawnego (paralegal)
Niezależnie od tego, czy chodzi o zasięgnięcie niezależnej opinii prawnej, czy o reprezentowanie w sprawie od początku do końca, skorzystanie z porad i wskazówek prawnika jest zawsze wskazane i jest to dobra decyzja, szczególnie dla „nowicjuszy”. Prawnik lub asystent prawny będą w stanie odpowiednio doradzić nam, czego możemy się spodziewać w dalszej części sprawy i czy mamy silne podstawy, by wygrać.

4. Niedocenianie przeciwnika
Zawsze należy brać pod uwagę punkt widzenia strony przeciwnej. Popełnienie błędu polegającego na tym, że nie spojrzymy na sprawę oczami przeciwnika, może spowodować luki w naszej argumentacji. W tym przypadku najlepiej być przygotowanym, by bronić się ze wszystkich możliwych kierunków.

5. Niewłaściwe podejście
Nasza postawa ma bardzo duże znaczenie! Utrata głowy w sądzie, bycie mściwym lub złośliwym i dochodzenie drobnych roszczeń wyłącznie w celu postawienia na swoim lub z powodów emocjonalnych to recepta na katastrofę i rozczarowanie. Na sali sądowej i poza nią należy zawsze zachowywać się z szacunkiem i uprzejmością.

6. Oczekiwanie niewłaściwego rezultatu

Należy pamiętać, że maksymalne odszkodowanie, jakie można przyznać, wynosi 35 000 dol.. To nie oznacza, że ta wysokość jest gwarantowana. Należy mieć świadomość, co można zasądzić, a czego nie  i jakie roszczenia podlegają odszkodowaniu w sądzie ds. drobnych roszczeń (Small Claims Court).

Na koniec upewnijmy się, że droga, którą obraliśmy jest właściwa.

 Prokuratura Generalna udostępnia liczne przewodniki dotyczące Small Claims Court. Poradniki te są dostępne w każdym biurze sądu, a także on-line pod poniższym linkiem: https://www.attorneygeneral.jus.gov.on.ca/english/courts/scc/ .

Jeśli pragniesz uzyskać poradę prawną w swojej sprawie, możesz skontaktować się z naszą firmą, a nasz zespół specjalistów z przyjemnością Ci pomoże.

Autor: Victoria Młynarczyk
Email victoria at malickisanchezlaw dot com

O autorze:
Victoria jest licencjonowanym asystentem prawnym z doświadczeniem w reprezentowaniu i pomaganiu klientom w sprawach o najem oraz w sporach cywilnych.