Ontario nie rezygnuje z podawania drugiej dawki szczepionki AstraZeneca tym, którzy zostali zaszczepienie pierwszą dawką między 10 a 19 marca. Osoby te mogą wyrazić chęć szczepienia drugą dawką tego samego preparatu i otrzymają ją w tygodniu po 24 maja, czyli 10 tygodni po pierwszej dawce. Dotyczy to również uczestników projektów pilotażowych, w ramach których preparatem AstraZeneca można się było zaszczepić w niektórych aptekach w Toronto, Kingston i Windsor oraz u lekarzy rodzinnych w wybranych regionach.

Osoby, które chciałyby otrzymać druga dawkę, powinny skontaktować się z apteką lub lekarzem – czyli z punktem, w którym dostały pierwszą. Apteki i lekarze mają próbować kontaktować się z zaszczepionymi, podała prowincja.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Badania pokazują, że druga dawka szczepionki AstraZeneca jest najbardziej skuteczna, gdy odstęp między zastrzykami wynosi 12 tygodni. Ontario ma jednak około 55 000 dawek, których termin ważności upływa 31 maja. Z tego względu zrewidowano program szczepień. Dr David Williams, główny urzędnik medyczny Ontario, i dr Dirk Huyer, koordynator zespołu do walki z pandemią, powtarzali podczas konferencji prasowej, że szczepionka jest bezpieczna i nawet podana z odstępem 10 tygodni jest prawie tak samo skuteczna jak preparaty mRNA kilka tygodni po drugiej dawce.

Jeśli chodzi o osoby szczepione Astrą po 19 marca, prowincja wciąż jeszcze opracowuje strategię. Ontario ma otrzymać jeszcze 254 000 dawek szczepionki AstraZeneca.

Z danych z Wielkiej Brytanii wynika, że prawdopodobieństwo działań niepożądanych i wystąpienia zakrzepów krwi po drugiej dawce jest znacznie niższe niż po pierwszej. Po pierwszej wynosi jeden przypadek na 55 000, a po drugim – jeden na około 600 000.