Izrael 1 czerwca zniesie pozostałe jeszcze ograniczenia koronawirusowe dotyczące zgromadzeń i nie będzie już ograniczać wstępu do niektórych miejsc tylko do osób zaszczepionych w wyniku udanej akcji szczepień.

Minister zdrowia Yuli Edelstein ogłosił to posunięcie w niedzielę, dodając, że wymóg noszenia masek w pomieszczeniach będzie obowiązywał jeszcze co najmniej przez następne dwa tygodnie, ponieważ eksperci ds. zdrowia zastanawiają się obecnie czy również znieść tę dyrektywę. Zasady regulujące podróże międzynarodowe również pozostają w mocy i mogą zostać zaostrzone, aby zapobiec potencjalnemu pojawieniu się nowych wariantów COVID, ale od 1 czerwca tak zwane systemy Purple Badge i Green Pass zostaną zlikwidowane, co oznacza, że ​​Izraelczycy nie będą już potrzebować dowodu szczepień, aby wejść do różnych miejsc, a limity pojemności w sklepach, restauracjach i innych miejscach zostaną zniesione. Nie będzie dalszych ograniczeń na spotkaniach, w pomieszczeniach ani na zewnątrz.

„Izrael wraca do normalności” – powiedział Edelstein. „Niecałe sześć miesięcy temu rozpoczęliśmy kampanię szczepień. Dzięki doskonałej pracy pracowników służby zdrowia… przeprowadziliśmy najlepszą kampanię  szczepień na świecie i od jakiegoś czasu zbieramy  nagrodę w postaci niskiej zachorowalności.

„Teraz ku mojej radości sytuacja pozwala nam zrezygnować z korzystania z Zielonej Przepustki i ograniczeń Fioletowej Odznaki” – dodał.

 „Ministerstwo Zdrowia pracuje nad utrzymaniem niskiej zachorowalności i będzie nadal kompleksowo obserwować sytuację, aby zapobiec wybuchowi epidemii. Oczywiście, jeśli wybuchnie epidemia, będziemy musieli wrócić do ograniczeń ”.

Edelstein wezwał Izraelczyków, aby nie podróżowali do krajów o wysokim wskaźniku zachorowalności i trzymali się zasad dystansowania się za granicą.

Obecnie 22 szpitale w Izraelu nie mają ani jednego pacjenta z COVID i nie ma personelu medycznego poddanego kwarantannie w związku z narażeniem na wirusa. Według ministerstwa ponad 5,1 miliona Izraelczyków otrzymało obie dawki szczepionki, a 92% Izraelczyków w wieku powyżej 50 lat jest w pełni zaszczepionych.

Wskaźniki zachorowalności w kraju pozostały niskie, pomimo ponownego otwarcia większości gospodarki i systemu szkolnictwa.

 

Za Times of Israel