SZKOŁA POLSKA przy KONSULACIE GENERALNYM RP W TORONTO BĘDZIE NOSIĆ IMIĘ GENERAŁA JÓZEFA HALLERA

        Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, że Zarządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia, br., Szkoła Polska przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto otrzymuje imię generała Józefa Hallera.

        Dzięki staraniom kierownika szkoły, we współpracy z Gronem Pedagogicznym, Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim, Szkoła Polska w Toronto będzie mogła poszczycić się Patronem.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

        Jest to kolejny element, oprócz sztandaru, logo szkoły, odzieży z nadrukiem logo, który buduje naszą tożsamość.

        Postać generała, legionisty i twórcy Armii Polskiej we Francji jest bardzo związana z naszą lokalizacją.

        W niedalekim miasteczku Niagara on the Lake, w latach 1917-1919 znajdował się obóz szkoleniowy im. Tadeusza Kościuszki dla ochotników, którzy ponad 100 lat wstępowali w szeregi Błękitnej Armii generała Hallera. Na skutek epidemii czerwonki zmarło 41 ochotników, z czego 26 zostało pochowanych w tym właśnie miejscu. Dziś znajduje się tu jedyny polski cmentarz wojskowy na terenie Północnej Ameryki.

        Postać Józefa Hallera, generała broni Wojska Polskiego, legionisty, harcmistrza i działacza politycznego i społecznego, którego szlak bojowy zaznaczył się sukcesami dla wolności ojczyzny, jest wspaniałym wzorem do naśladowania dla młodych pokoleń Polaków wychowujących się poza granicami kraju.

        Jest to niezwykły moment w życiu szkoły, która działa z ramienia Ministerstwa Edukacji i Nauki na terenie Toronto od 1993 roku.

        Sylwia Krupa

        Kierownik Szkoły Polskiej w Toronto