Co najmniej 10 kościołów w Calgary zostało zabrudzonych czerwoną farbą. Policja twierdzi, że miejsca kultu zostały zachlapane czerwoną farbą lub czerwonymi odciskami dłoni, a w jednym przypadku wybito okno, aby można było wrzucić do środka farbę.

W jednym z kościołów słowa „byliśmy dziećmi” i „nasze życie ma znaczenie” zostały namalowane na czerwono na drzwiach budynku.

Zdewastowane kościoły to:

Kościół katolicki św. Bonawentury przy 1600 Acadia Drive SE.
Kościół katolicki św. Elżbiety Węgierskiej przy 819 13th Avenue SW
Katedra Najświętszej Marii Panny przy 219 18th Avenue SW
Kościół Najświętszego Serca i Kolumbarium przy 1307 14th Street SW
Grace Presbyterian Church przy 1009 15th Avenue SW
Parafia Świętego Łukasza w 1566 Northmount Drive NW
Kościół Świętej Trójcy przy 1525 45th Street SE
Parafia katolicka św. Antoniego przy 5340 Fourth Street SW
Kościół Pełnej Ewangelii Wszystkich Narodów przy 1403 Eighth Avenue SE
Kościół katolicki św. Józefa przy 640 19th Avenue NW

 

W latach 1831-1996 kościół katolicki  prowadził w imieniu rządu federalnego ponad połowę wszystkich szkół rezydencyjnych w Kanadzie, a także wiele szkół dziennych.

Premier Jason Kenney napisał w tweecie, że wandalizm jest „przerażający” i wskazał, że jeden z docelowych kościołów – Kościół Pełnej Ewangelii Wszystkich Narodów – służy głównie nowym imigrantom.

„Ci ludzie przybyli do Kanady z nadzieją, że będą mogli praktykować swoją wiarę w sposób pokojowy. Niektórzy z nich są przerażeni takimi atakami. To tam prowadzi nas nienawiść oparta na zbiorowej winie za historyczne niesprawiedliwości. Zamiast tego szukajmy jedności, szacunku i pojednania”. napisał Kenney.