Minister ds. Rdzennych i Północnych prowincji Manitoba Eileen Clarke ustąpiła z gabinetu premiera Briana Pallistera w związku z wypowiedzią szefa rządu.

„Ludzie, którzy przybyli do tego kraju, zanim stał się on państwem, nie przybyli tu, by niszczyć – przybyli tutaj, aby budować, przybyli, aby budować lepiej” – powiedział Pallister komentując obalenie Królowych pomników w Winnipegu. Zapowiedział, że pomniki zostaną odbudowane.

„Zbudowali farmy i zbudowali firmy, a także zbudowali miasta i kościoły”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W odpowiedzi tymczasowy Wielki Wódz Zgromadzenia Wodzów Manitoby (AMC) Leroy Constant nazwał wypowiedź premiera „odrażającą i obraźliwą dla ludów rdzennych w prowincji”.

W środę Constant powiedział, że AMC jest rozczarowane   rezygnacją Clarke, ale pochwala jej decyzję.

Clarke potwierdziła swoją rezygnację w środę rano i powiedziała, że ​​komentarze Pallistera  zmusiły ją do tej decyzji, chociaż nie sprecyzowała, które komentarze.

„Musimy szanować nasze dziedzictwo tak samo, jak musimy szanować siebie nawzajem… Nie po to, by wynajdywać winę,  burzyć, nie podkreślać  porażki, ale raczej uświadomić sobie, że jesteśmy złożonym krajem, ponieważ jesteśmy stworzeni złożonymi ludźmi” – powiedział Pallister na konferencji prasowej, dodając, że posągi zostaną odrestaurowane.

Premier Pallister nie przeprosił za te uwagi, chociaż później powiedział, że „ niewłaściwie dobrał słowa”.