Główny lekarz USA: od zaostrzenia covidowej cenzury zależy życie narodu

Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek, że  media społecznościowe „zabijają ludzi”, nie kasując dezinformacji na swoich platformach na temat szczepionek COVID-19.

Komentarze Bidena pojawiły się dzień po tym, jak amerykański lekarz generalny Vivek Murthy stwierdził, że dezinformacja na temat szczepionek jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego, a urzędnicy amerykańscy poinformowali, że zgonom i poważnym chorobom wywołanym przez wirusa można prawie całkowicie zapobiec dzięki szczepionkom.

Biden, zapytany, jakie jest jego przesłanie dla platform takich jak Facebook, gdzie rozprzestrzeniły się fałszywe lub wprowadzające w błąd informacje o szczepionkach na koronawirusa, powiedział dziennikarzom: „Zabijają ludzi”.

„Jedyna pandemia, jaką mamy, dotyczy nieszczepionych” – stwierdził.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Przemawiając w czwartek, Murthy powiedział, że dezinformacja na temat COVID-19, uznana przez Światową Organizację Zdrowia za „infodemię”, jest śmiertelna.

„Dezinformacja stanowi bezpośrednie i podstępne zagrożenie dla zdrowia naszego narodu” – powiedział Murthy podczas czwartkowych wystąpień w Białym Domu. „Musimy stawić czoła dezinformacji jako naród. Od tego zależy nasze życie”.

Biorąc pod uwagę rolę, jaką internet odgrywa w rozpowszechnianiu dezinformacji na temat zdrowia, Murthy powiedział, że firmy technologiczne i platformy mediów społecznościowych muszą wprowadzić znaczące zmiany w swoich produktach i oprogramowaniu, “aby ograniczyć rozpowszechnianie fałszywych informacji, jednocześnie zwiększając dostęp do wiarygodnych, opartych na faktach źródeł”.

Powiedział, że zbyt często platformy są budowane w sposób, który zachęca, a nie przeciwdziała rozprzestrzenianiu się dezinformacji.

„Prosimy ich o zwiększenie aktywności” – powiedział Murthy. „Nie możemy dłużej czekać, aż podejmą agresywne działania”.

Rzecznik Facebooka, Dani Lever, odpowiedział: „Nie będziemy  zajmować się oskarżeniami, które nie są poparte faktami. Faktem jest, że ponad dwa miliardy ludzi obejrzało wiarygodne informacje na temat COVID-19 i szczepionek na Facebooku. Ponad 3,3 miliona Amerykanów skorzystało również z naszego narzędzia do wyszukiwania szczepionek, aby dowiedzieć się, gdzie i jak zdobyć szczepionkę. Fakty pokazują, że Facebook pomaga ratować życie. Kropka”.