Nałęczów – wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które od lat cieszy się zainteresowaniem turystów.

        Leczniczy mikroklimat, źródła znanych w całej Polsce wód, malownicze lessowe wąwozy, unikatowe w skali regionu formy architektoniczne oraz ciekawa historia od lat przyciągają do miasteczka gości spragnionych odpoczynku i relaksu z dala od miejskiego zgiełku.

        Wśród lessowych wąwozów i urokliwych wzniesień Wyżyny Lubelskiej, w pobliżu Kazimierza Dolnego i Puław, leży Nałęczów. Choć miasto jest znane głównie z unikalnego w skali kraju mikroklimatu, wspierającego leczenie chorób serca, Nałęczów jest miejscem docenianym nie tylko przez kuracjuszy. Wystarczy przespacerować się głównymi ulicami miasta, rozciągniętymi w cieniu kilkusetletnich,drzew, by móc podziwiać pochodzącą z końca X|X i  początku XX wieku zabudowę willową oraz budownictwo inspirowane stylem szwajcarskim, które zadziwia rozmaitością form i przenosi odwiedzających w bajkowy klimat górskich kurortów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU
MUZEUM W NALECZOWIE FOT DOROTA AWIORKO

        Sercem Nałęczowa jest zabytkowy Park Zdrojowy, stanowiący centralne miejsce wypoczynkowe dla mieszkańców i gości. Przez jego teren przepływa rzeka Bochotniczanka, tworząc na środku urokliwy staw, po którym, ku uciesze najmłodszych, przypływają energicznie sznury oswojonych kaczek i pary majestatycznych łabędzi. Warto tu zwrócić uwagę na imponujący drzewostan parku .Na 20 hektarach oprócz kasztanowców, dębów i lip – można podziwiać także rzadkie gatunki drzew, takiej jak tulipanowce i katalpy, nadające miejscu unikatowy, momentami egzotyczny, klimat. Przechadzając się wśród zacienionych alejek warto zajrzeć do palmiarni, spróbować słynnych wód mineralnych (to tutaj swoje źródła mają znane wody mineralne Nałęczowianka i Cisowianka) oraz odwiedzić źródło „Miłości”, którego wody, jak mawia legenda, leczą złamane serca i zapewniają szczęście w miłości.

        Dużą atrakcję parku stanowi również Aleja Gwiazd Kolarstwa Polskiego. Spokój i leczniczy mikroklimat sprawia, że Nałęczów jest dla tysięcy odwiedzających nie tylko miejscem relaksu i regeneracji, ale również  inspiracją i źródłem twórczej weny.

        Przed laty bywali tu i tworzyli m.in. Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus oraz Stefan Żeromski. To w Nałęczowie Stefan Żeromski napisał „Dzieje grzechu”,:Róże , Dumę hetmanie „Słowo o Bandosie, „Dzienniki „Z odczytem, „Siłaczkę; oraz fragmenty „Dzienników.

        Tutaj rozgrywa się również akcja Ludzi bezdomnych, które w powieści pisarz nawał Cisami. Tutaj zlokalizowane jest również Muzeum Stefana Żeromskiego. Budynek mieści się z jednoizbowej chacie, zbudowanej w stylu zakopiańskim.

        Ciekawostką jest fakt, że chata została wzniesiona za honorarium, jakie twórca otrzymał za powieść „Popioły”. Warto dodać, że jest to jedno z najstarszych muzeów literackich w Polsce otwarte  zostało 17 czerwca 1928 z inicjatywy żony pisarza, Oktawii. Miejsce przyciąga odwiedzających autentycznością ekspozycji. Zbiory stanowią meble, portrety pisarza, fotografie, przedmioty codziennego użytku oraz osobiste pamiątki. Nie mniej bogaty jest związany z Nałęczowem dorobek Bolesława Prusa. To tu powstała ;Lalka, a w zbiorach muzeum poświęconego pisarzowi znajdują się listy z archiwów prywatnych oraz zbiór 12 felietonów, pisanych na przestrzeni 30 lat, opisujących historię Nałęczowa i reklamujących kurort. Bolesław Prus określał Nałęczów jako miejsce wyjątkowo bliskie jego sercu. Jego słowa: ;Pięknie jest w Alpach, pięknie nad morzem, ale w Nałęczowie jest mi dobrze; do dziś są wykorzystywane w celach promocji wydarzeń kulturalnych miasta.

        Muzeum Bolesława Prusa – jedyne w Polsce muzeum poświęcone najwybitniejszemu pisarzowi polskiego pozytywizmu. Muzeum gromadzi i eksponuje pamiątki osobiste i materiały dokumentujące życie i twórczośćpisarza.  Znajdują się tu zbiory listów, rękopisów, fotografii oraz bogata biblioteka pierwodruków i przekładów utworów na języki obce.  Oprócz unikalnej architektury i bogatych tradycji literackich Nałęczowa, główną atrakcją miasta są wyjątkowe walory krajobrazowe.

        Nałęczów położony jest w obszarze rozległej sieci wąwozów lessowych, których zagęszczenie jest unikatem na skalę europejską. Wąwozami można udać się na długi, relaksujący spacer, z dala od zgiełku i ruchliwych ulic. Piesze i rowerowe wycieczki umila tu nie tylko wyjątkowe ukształtowanie terenu, ale przede wszystkim cisza i bliskość natury. Jednym z najpiękniejszych wąwozów w Nałęczowie jest Wąwóz Głowackiego, przecinający dolinę usytuowaną na prawym zboczu rzeki Bystrej poniżej Parku Zdrojowego. Porośnięty lasem grądowym zachwyca rozmaitością runa leśnego. Pełnię urody teren eksponuje wiosną, kiedy rozległe wzniesienia pokrywają się dywanami zawilców. Nałęczów nieustannie urozmaica swoją ofertę turystyczną. Od kilku sezonów urokliwe zakątki Nałęczowa można zwiedzać z pokładu stylizowanych retro- meleksów, a od maja 2021 r. miasto uruchomiło system roweru miejskiego. Co roku odbywają się tu znane wydarzenie kulturalne takie jak Festiwal Otwartych Ogrodów, Majówka z Panem Prusem, Festiwal wokalny Viva il Cantare czy Międzynarodowy Kurs i Festiwal Pianistyczny.

        Od 16 lat Nałęczów jest również gospodarzem międzynarodowych zawodów balonowych, które każdego roku przyciągają do miasta nie tylko rzesze pasjonatów sportowej rywalizacji, ale także turystów ściągających z różnych stron, by podziwiać zachwycające feerią barw podniebne widoki.

  Tekst: Monika Kalita

Współpraca: Maria Szpara

Zdjęcia: D. Awiorko, M. Bartkowiak, E .Kacznowska