Setki tysięcy “snowbirds” szykują się do wyjazdu na południe po tym, jak w ostatnim sezonie musieli przezimować w kraju. Fred Welsh, 59 l., z Gillams, N.L., mówi, że będzie w pierwszej grupie Kanadyjczyków, którzy 8 listopada przekroczą granicę lądową z USA. Już o północy będzie stał w kolejce. Dla Welsha ostatnia zima była pierwszą spędzoną w Kanadzie po siedmiu kolejnych na Florydzie. Musiał kupić zimową kurtkę, buty i odśnieżarkę. Teraz jest zaszczepiony i gotowy do podróży. Mówi, że będzie uważał, a świat musi iść do przodu.

Canadian Snowbird Association (CSA) szacuje, że około 30 proc. kanadyjskich snowbirds, których liczba jest oceniana na milion, wyjechała ostatniej zimy do Stanów. Teraz CSA prognozuje, że w zimową podróż ruszy 90 proc. W czasie pandemii Kanadyjczycy mogli polecieć do USA, ale większość snowbirds tradycyjnie wybiera podróż samochodem.

Część kanadyjskich snowbirds będzie chciało przyjąć w Stanach trzecią dawkę szczepionki. W Kanadzie jest ona dostępna tylko dla określonych grup. Stany Zjednoczone oferują ją wszystkim seniorom.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Welsh planuje podróż na Florydę w ośmioosobowej grupie trzema samochodami kempingowymi. Najpierw wszystkich czeka 8-godzinna przeprawa promowa do Nowej Szkocji, a potem przejazd przez granicę w St. Stephen. N.B. Welsh spodziewa się długich kolejek na granicy.

W zeszłym roku rząd federalny radził seniorom, by spędzili zimę w Kanadzie. Ostatnio jednak Ottawa zmieniła zdanie. W zeszłym tygodniu rząd, nie afiszując się z tym, zniósł ostrzeżenie przed podróżami zagranicznymi, które są niekonieczne. Ostrzeżenie zastąpiono rekomendacją, by osoby wybierające się za granicę, były w pełni zaszczepione. Do tego główna urzędnik medyczna, dr Theresa Tam, zwracała uwagę, by z rozwagą wybierać miejsce, do którego się jedzie.

Od 8 listopada osoby przylatujące do USA samolotem będą musiały być zaszczepione i będą zobowiązane do okazania negatywnego wyniku testu molekularnego w kierunki COVID-19 wykonanego w ciągu trzech dni przed wylotem. W przypadku osób przekraczających granicę lądową nie będzie wymogu testu. Na żądanie trzeba będzie okazać dokument potwierdzający szczepienie. Następnie wracając do Kanady, trzeba będzie pokazać negatywny wynik testu molekularnego wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed lotem lub wjazdem.