Kontynuacja tematu z poprzedniego numeru

Jakie dochody rozlicza się w roku śmierci?

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zasadniczo wszystko to samo, co normalnie z wyjątkiem wspomnianego we wcześniejszym artykule Capital Gain oraz konieczność pokazania wszystkich oszczędności na planach emerytalnych, jako jednorazowego dochodu. Jedynie czysta gotówka nie podlega opodatkowaniu.

Nic wiec dziwnego ze stopa podatkowa w przypadku zmarłego często dochodzi do 50%.
Dla przykładu – Adam Kto, lat 78, wdowiec, zmarł w roku 2021. W swoim testamencie cały dobytek przekazał jedynej córce. Na dzień śmierci Adam posiadał dom o wartości $1,000,000 cottage o wartości $900,000 (kupiony 40 lat temu za $40,000), miał odłożone $180,000 na RIFF (oszczędności całego życia) oraz dostawał emeryturę. W skład zeznania Adama wchodzi jego regularny dochód taki jak pensje (tylko $20,000) jak również kwota z rozwiązania RIFF – cale $180,000(które Adam odkładał przez lata) oraz Capital Gain z domniemanej sprzedaży cottage. Pomimo że zysk z domniemanej sprzedaży domu rodzinnego (Principal Residence) jest pominięty, to w sytuacji Adama podatek do zapłacenia w roku śmierci będzie wynosił około $320,000!

W roku śmierci następują pewne specjalne sytuacje, które warto wziąć pod uwagę ze względu na to, że mogą potencjalnie obniżyć normalnie poważny podatek do zapłacenia.

-Po pierwsze, pewne dochody są wyłączone z opodatkowania lub mogą być traktowane w sposób ulgowy np. dom rodzinny (Principal Residance) lub dochód z domniemanej sprzedaży farmy lub udziałów niektórych korporacji.

-Jeżeli osoba zmarła w momencie śmierci miała partnera lub współmałżonka, to można przenieść posiadłości (jedna po drugiej – tak jak wygodniej) na żyjącego po cenie zakupu (ACB) unikając tymczasowo podatku od zysku (capital gain) i kumulacji dochodów.

-Po trzecie, historyczne straty kapitałowe( net capital loss), które normalnie są odpisywane tylko od capital gain, można odpisać w roku śmierci (za ten rok lub poprzedni), jako normalne straty, tym samym zmniejszając dochód do opodatkowania

-Po czwarte pewne dochody można podawać na niezależnym zeznaniu podatkowym tzw.” Rights and Things”, co powoduje dublowanie ulg podatkowych i zmniejszenie bazy i stopy podatkowej.

-W przypadku określenia ceny rynkowej (FMV) posiadłości (i przeważnie zapłacenia od tego pokaźnego podatku) następuje swoistego rodzaju życiowa elastyczność wyceny ( w granicach rozsądku) zmniejszająca podatek zmarłego.

-W przypadku zmarłych podatek do zapłacenia można rozłożyć przy odpowiednim udokumentowaniu aż na 10 lat.

– W przypadku, gdy zmarły przed śmiercią zadeklarował się, jako non resident jego posiadłości są opodatkowanie według innych przepisów, które mogą się okazać o wiele bardziej liberalne. Każda sytuacja jest inna I polega na rozeznaniu w gąszczu przepisów I indywidualnego podejścia do sprawy.

Pytanie – czy podatek byłby taki sam gdyby Adam przekazał cottage rok przed śmiercią?. Ponieważ dochody byłyby rozbite na dwa lata łączny podatek byłby około $30,000 mniejszy – ale w życiu takie scenariusze trzeba ostrożnie rozpatrywać, bo jest mnóstwo zmiennych….. Jak to w życiu.

Jeśli masz pytania związane z niniejszym tematem wyślij e-mail pod bloor@filetax.ca W przyszłych artykułach rozwiniemy ten temat i odpowiemy na państwa pytania.

Jacek Sulimierski


Zmarli muszą zapłacić podatek w roku zgonu