Jeden dzień po tym, jak Northern Health nakazało Kościołom w północnej części Kolumbii Brytyjskiej żądanie dowodów pełnego zaszczepienia przed osobistym uczestnictwem w mszach i nabożeństwach, pastor z Prince George powiedział, że nie zamierza się do tego stosować.

Andrew Simpson z Heritage Free Presbyterian Church mówi, że spodziewał się tego typu nakazu, ale jego kościół pozostanie otwarty dla wszystkich. “Jako pastor nigdy nie będę prosił nikogo o okazanie dowodu szczepienia ani o ujawnianie jakichkolwiek danych medycznych, aby dopuścić tę osobę do uczestnictwa w nabożeństwie”.

Northern Health zarządziło, że organizacje religijne mogą być otwarte dla wiernych, przy czym obowiązuje ograniczenie do 50 proc. normalnej liczby uczestników nabożeństw. Uczestnicy powyżej 11 roku życia muszą być zaszczepieni. W przypadku nabożeństw, w których wierni uczestniczą z samochodu lub przez internet, status szczepienny nie musi być sprawdzany.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Największy z prowincyjnych wydziałów służby zdrowia zakazał osobistego uczestnictwa w nabożeństwach religijnych 15 października. Miało to przerwać transmisję koronawirusa. Restrykcje wprowadzono tylko dla regionu północnego, w którym obserwowano wzrost liczby chorych na COVID-19 i zwiększoną liczbę hospitalizacji. Teraz też tylko na północy od Kościołów zażądano sprawdzania zaświadczeń o szczepieniach. W innych regionach nakazano jedynie ograniczenie liczby wiernych do 50 proc. Wszędzie wymagane są maseczki.

Heritage Free Presbyterian Church jest jednym z siedmiu Kościołów z północy, które na początku miesiąca dostały listy z ostrzeżeniami za nieprzestrzeganie nakazów agencji zdrowia publicznego. Pastor Simpson mówi, że w październiku jego Kościół stwierdził, że już dość i nie ma mowy o zamykaniu świątyni. Dodaje, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ponad 40 osób prosiło go o rozmowę i radę w związku z utratą pracy i środków do życia. Powodem zwolnień był brak szczepień. Wiele osób potrzebuje miejsca, w którym może oderwać się od rzeczywistości pandemicznej i znaleźć nadzieję. Takim miejscem jest właśnie kościół. A teraz jeszcze rząd chce im to miejsce odebrać, mówi Simpson.