Premier Quebecu François Legault ogłosił w środę dalsze ograniczenia dotyczące zdrowia publicznego w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Prowincja zapowiedziała, że ​​pozwoli mieszkańcom na zbieranie się w grupy po 10 osób na święta Bożego Narodzenia. Ale od 26 grudnia spotkania w domach prywatnych zostaną zredukowane do sześciu osób lub rodzin z dwóch gospodarstw domowych.

W środę wieczorem podczas konferencji prasowej premier ujawnił zaskakujące statystyki , przedstawiające pokaźny wzrost przypadków zarażeń wirusem, mimo całkiem sporego wyszczepienia mieszkańców.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Nie będziemy się wahać  jeśli będzie to konieczne, przed dodaniem dodatkowych ograniczeń, powiedział Legault.

Quebec zarejestrował w środę ponad 6000 nowych przypadków koronawirusa, a nowy model opracowany przez instytut zdrowia publicznego  przewiduje, że liczba hospitalizacji może wzrosnąć o 100 dziennie. Premier zaapelował o szczepienie się.

„Sytuacja jest bardzo poważna i bez względu na powód, dla którego nie chcesz się szczepić, proszę cię, jeśli nie robisz tego dla siebie, zrób to dla innych” – powiedział.

Na razie większość przypadków w szpitalach to przypadki Delta – według ministra zdrowia Dubé. Prowincja zwolniła około 500 nieszczepionych pracowników służby zdrowia, którzy odmówili poddawania się regularnym badaniom. Jednocześnie rząd zasygnalizował, że pozwoli pracować pracownikom służby zdrowia, którzy mają pozytywny wynik testu ale są bezobjawowi.”

Mieszkańcy Quebecu starali się uzyskać bezpłatne testy od rządu prowincji, czasami czekając godzinami w kolejce przed aptekami, mając nadzieję, że skorzystają z testów przed świętami.

Więcej testów jest w drodze, zapewnił w swoim wystąpieniu Legault. Powiedział, że Quebec spodziewa się w tym tygodniu otrzymać od rządu federalnego 700 000 dodatkowych szybkich testów, aby uzupełnić zapasy na półkach aptecznych.

Legault utrzymywał, że rezerwowanie zastrzyków przypominających dla osób starszych jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w Quebecu osoby w wieku 60 lat i starsze stanowią około 70 procent hospitalizacji, powiedział premier.

Liczba szczepień szybko rośnie,   88424 dawek zarejestrowano w środę, w porównaniu z dziennymi liczbami poniżej 50 000 w zeszłym tygodniu.

Prawie wszystkie z nich, ponad 75 000 dawek, były boosterami. Dziesięć procent ludności prowincji dostało teraz trzecią dawkę

Walcząc o zaspokojenie popytu na dawki przypominające, władze Quebecu wezwały wojsko do pomocy w robieniu  zastrzyków, a także poprosiły wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia o zgłoszenie się za pośrednictwem platformy internetowej Je Contribue.

Szczepienia dzieci również jest kontynuowane, a 54 procent dzieci w wieku od 5 do 11 lat z Quebecu otrzymało pierwszą dawkę.