Dzisiaj my odpowiadamy za całą Unię Europejską i jej bezpieczeństwo, ale przede wszystkim za bezpieczeństwo terytorium Rzeczypospolitej; jesteśmy dumni z waszej służby – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania świątecznego z żołnierzami Wojska Polskiego w Podlaskiem.

Szef rządu stwierdził, że służba mundurowych na wschodniej granicy Polski daje nam bezpieczeństwo. Bardzo dobrze dostrzegamy to bezpieczeństwo, które dzisiaj jest, ale trudno nam sobie wyobrazić, jakiego niebezpieczeństwa uniknęliśmy. A dzięki waszej służbie na pewno uniknęliśmy bardzo wielu niebezpieczeństw. Także takich scenariuszy, które trudno sobie wyobrazić dzisiaj – bo właśnie one nie zaistniały – powiedział Morawiecki.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jak mówił, można sobie wyobrazić, “że nasza granica jest nieszczelna, że byłaby niechroniona, albo byłaby słabo chroniona i wtedy nie tylko tysiące, ale dziesiątki tysięcy, a wkrótce potem setki tysięcy osób z Bliskiego Wschodu – bo to są ci nielegalni imigranci używani przez reżim Łukaszenki, jako narzędzie wywołania kryzysu politycznego – że przechodziliby przez naszą granicę”.

Chciałem życzyć wam spokojnej, cichej nocy – powiedział premier.

Dziękuję za waszą codzienną służbę tu, na granicy polsko-białoruskiej, stanowiącej jednocześnie granicę Unii Europejskiej i państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziękuję za waszą postawę, za wasz wysiłek – mówił z kolei szef MON Mariusz Błaszczak.

Gdyby nie wasza postawa to sytuacja byłaby kryzysowa. Wy doprowadziliście do tego, że Polska jest bezpieczna. Poprzez waszą postawę, poprzez wasz profesjonalizm, poprzez twardość charakterów, za to serdecznie wam wszystkim dziękuję – dodał.

Podziękował żołnierzom za ich postawę. Dziękuję też waszym rodzinom za wsparcie, za zrozumienie tego, że służycie na granicy, służycie z dala od swoich domów. W przypadku żołnierzy 11. Pułku Artylerii na co dzień mieszkacie w woj. warmińsko-mazurskim, ale przecież na granicy są też żołnierze z 12. Dywizji Zmechanizowanej, z 11. Dywizji Pancernej. To żołnierze, którzy na co dzień mieszkają w woj. zachodniopomorskim, w woj. lubuskim, w woj. dolnośląskim, a służą tu na granicy polsko-białoruskiej, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie – zwrócił uwagę szef resortu obrony narodowej.

Zwracając się do żołnierzy powiedział: Życzę, żeby Święta Bożego Narodzenia upłynęły w spokoju, żeby na posterunkach, na których jesteście, będziecie w czasie tych świąt bożonarodzeniowych, było spokojnie. Chcę, żebyście przekazali też swoim rodzinom najlepsze życzenia i podziękowania również najlepsze życzenia dotyczące przyszłego roku. Oby przyszły rok był lepszy od tego, który się kończy.