“Szef MSZ Zbigniew Rau 8 stycznia br. podjął decyzję o odwołaniu Jarosława Nowaka ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską” – poinformował rzecznik resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina.
Pełnomocnik rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską Jarosław Marek Nowak w wywiadzie dla żydowskiej  gazety wydawanej w Wielkiej brytanii “Jewish News” skrytykował działania PiS wobec środowisk żydowskich.

Nowak nazwał nowelizację ustawy o IPN – która miała zapobiec przypisywaniu Polsce współodpowiedzialności za Holokaust – “jedną z najgłupszych poprawek, jakie kiedykolwiek pojawiły się w prawie”. Stwierdził też, że Polska “w pewnym momencie” będzie musiała zrobić coś w kwestii zwrotu bezspadkowego mienia żydowskiego. Przypomnijmy, że chodzi odszkodowanie za wyliczony z grubsza majątek Żydów polskich, do którego nie zgłaszają się spadkobiercy. Więcej na ten temat poniżej.

W poniedziałek rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina poinformował na Twitterze, że szef MSZ Zbigniew Rau 8 stycznia br. podjął decyzję o odwołaniu Jarosława Nowaka z zajmowanego stanowiska.

 

Jacek Bartosiak i Leszek Sykulski o problemie roszczeń żydowskich