Pomimo tego, że policja w Ottawie zasugerowała możliwość interwencji wojskowej w celu usunięcia  ciężarówek Konwoju Wolności blokujących   centrum miasta, kanadyjskie siły zbrojne szybko poinformowały, że nie zrobią czegoś takiego.

Rzecznik ministra obrony powiedział w czwartek Wall Street Journal: „Kanadyjskie siły zbrojne nie są zaangażowane w egzekwowanie prawa w tej sytuacji i nie ma planów takiego zaangażowania CAF”.

Premier Justin Trudeau powiedział również w czwartek, że odpowiedź wojskowa „nie jest w tej chwili w kartach”.

W czasach współczesnych miały miejsce tylko dwa incydenty, w których armia kanadyjska została wezwana do stłumienia niepokojów społecznych. Pierwszy, kryzys październikowy z 1970 r.,

Drugi, kryzys Oka z 1990 roku, miał znacznie bardziej burzliwą spuściznę . Wojsko w końcu zmusiło protest Mohawków do zniesienia blokady spornej rozbudowy pola golfowego. Doświadczenie Oki jest prawdopodobnie kluczowym powodem, dla którego kanadyjskie organy ścigania są niechętne, by uderzyć w wszelkiego rodzaju blokady

Wszystko rozpoczęło się  dlatego, że szef policji w Ottawie Peter Sloly powiedział w środę, że „ przyglądamy się każdej opcji, w tym pomocy wojskowej dla władzy cywilnej ”.

Konwój Wolności ma obecnie wyższe poparcie niż federalna Partia Liberalna.

Nowy sondaż Abacus Data wykazał, że 32 procent Kanadyjczyków „ma podobne poglądy jak protestujący”, zaś ostatni sondaż Nanos pokazał , że liberałowie mieliby zaledwie 28,2 procent, gdyby wybory miały się odbyć jutro. Kolejny ciekawy wniosek z ankiety Abacus to że 57 procent zwolenników Partii Zielonych solidaryzuje się z kierowcami ciężarówek.