Brak porozumienia w CP Rail może zagrozić ciągłości łańcuchów dostaw, które i tak są nadwerężone z powodu pandemii i inwazji Rosji na Ukrainę.

Canadian Pacific Railway Ltd. wystawiło w środę 72-godzinną notę do Teamsters Canada Rail Conference z ostrzeżeniem o niedopuszczeniem do pracy prawie 3000 osób, jeśli związek nie dogada się z przewoźnikiem w sprawie umowy zbiorowej lub podjęcia mediacji. Związek zawodowy i CP Rail nie są w stanie osiągnąć porozumienia w 26 kwestiach, w tym w sprawie płac, benefitów i emerytur. Związek zrzesza m.in. maszynistów, konduktorów i innych pracowników kolei.

W czwartek przewoźnik podał, że dostał od związku notę o strajku. Ogólnokrajowa akcja strajkowa mogłaby być rozpoczęta w niedzielę rano. Obie strony zarzekają się jednak, że są gotowe usiąść do stołu negocjacyjnego.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Organizacje zrzeszające przedsiębiorców i eksperci związani z sektorem kolejowym apelują do rządu federalnego o interwencję. Powtarzają, że strajk utrudni odbudowę handlu po pandemii i pogłębi problemy związane z ciągłością łańcuchów dostaw. Organizacje rolnicze tłumaczą, że opóźnienia pociągów mogą prowadzić do cięć produkcji. Mogą wpłynąć na dostawy nawozów w okresie siewu wiosennego, a także w czasie suszy na dostawy paszy dla zwierząt hodowlanych na Preriach. Gdy brakuje pociągów do przewozu towarów, ceny rosną, zwłaszcza w sklepach spożywczych. W najgorszym wypadku może nawet zacząć brakować produktów.