Earth Day Canada zachęca do brania dnia chorobowego 22 kwietnia z powodu symbolicznego lęku ekologicznego („eco-anxiety”). Organizacja przygotowała też materiał wideo wyjaśniający, na czym polega ta przypadłość.

O lęku ekologicznym nie wiadomo zbyt wiele i nie jest on obecnie definiowany jako choroba psychiczna. Brock University podaje jednak, że „specjaliści medyczni i naukowcy coraz częściej dostrzegają wpływ zmian klimatu na psychikę i zdrowie psychiczne, i zastanawiają się, jak podchodzić do tego rodzaju stanów lękowych”. Objawami eko-lęku mogą być bezsenność, depresja, gniew i poczucie bezradności.

Osoby, które zdecydują się uczestniczyć w kampanii i wziąć wolne na eko-lęk, mogą uczestniczyć w terapii grupowej lub zrobić coś dobrego dla Ziemi, jak proponuje Earth Day Canada. Organizacja uruchomił stronę internetową Remedy Together, na której można wypełnić prosty formularz i otrzymać e-mail ze stwierdzeniem, że dana osoba idzie na zwolnienie, żeby walczyć ze zmianami klimatu. W mailu zawarty jest kalendarz działań i imprez okolicznościowych związanych z Dniem Ziemi w całym kraju.