Kierowcy z GTA cieszą się na obniżkę cen benzyny, ale zdaniem analityków będzie to tylko krótkotrwała ulga. Obniżka wynika ze zmniejszeniem prowincyjnej części akcyzy na paliwo o 5,7 centa na litrze. Podatek pozostanie obniżony przez sześć miesięcy począwszy od Canada Day.

Przewodniczący Canadians for Affordable Energy, Dan McTeague, ocenia, że cena litra benzyny może spaść w piątek nawet o 7 centów. W ten sposób w długi weekend jest szansa na spadek średniej ceny paliwa w GTA do 195,9 centa za litr.

McTeague ocenia jednak, że w nadchodzących tygodniach ceny znów pójdą w górę. Jego zdaniem do spadku może doprowadzić tylko globalna recesja, a na to na razie się nie zanosi. Obecne ceny może utrzymają się przez pierwsze tygodnie lipca, ale potem znów zaczną rosnąć do poziomu 2,20 lub nawet 2,25 dol. za litr.

Jak dotąd w 2022 roku cena paliwa wzrosła o ponad 40 proc. Wzrost spowodowany jest w dużej mierze problemami związanymi z łańcuchami dostaw i wojną na Ukrainie. Zdaniem McTeague’a latem za baryłkę ropy będzie się płacić nawet 130 dolarów amerykańskich. A skutkiem tego będzie coraz droższa benzyna na stacjach.

Do podwyżek przysłuży się też pewnie Clean Fuel Standard, który ma być ogłoszony przez rząd federalny w lipcu.

McTeague przypomina, że często w małych miasteczkach poza GTA benzyna jest tańsza o 3–4 centy, zwłaszcza w weekendy. Dlatego przy okazji wyjazdu na długi weekend warto zatankować przed powrotem do Toronto.