Po 22-miesięcznym śledztwie policja prowincyjna z Ontario odzyskała 215 skradzionych samochodów i aresztowała 28 osób, które działały w Ontario i Saskatchewan. Wśród zatrzymanych byli pracownicy Service Ontario. Dochodzenie określane jako projekt MYRA rozpoczęto we wrześniu 2020 roku po tym, jak policja wpadł na trop zorganizowanej sieci złodziei samochodów, którzy zmieniali numery VIN skradzionych aut i sprzedawali je dalej.

Do kradzieży dochodziło przede wszystkim na terenie Ontario.

Policja opublikowała zdjęcia odzyskanych pojazdów. Ich łączna wartość jest szacowana na ponad 12 milionów dolarów. 37 proc. samochodów to pojazdy marek Acura i Honda. Komisarz Chuck Cox z OPP powiedział, że wśród odzyskanych samochodów są również luksusowe modele. Niektóre pojazdy były związany z innymi incydentami o charakterze przestępczym.

Jeśli chodzi o zatrzymane osoby, to policja podejrzewa, że pracownicy Service Ontario pomagali w nielegalnej rejestracji skradzionych pojazdów. Ministerstwo ds. usług publicznych i biznesowych, któremu podlega agencja, nie komentowało sprawy. Oświadczyło, że współpracuje z policją. Nie ujawniło liczby aresztowanych pracowników ani tego, czy te osoby zostały zwolnione.

26 zatrzymanych osób to mieszkańcy Ontario, a 2 – Saskatchewan. Podejrzani mają od 27 do 59 lat. To głównie mieszkańcy GTA, choć jest też kilka osób z Stoney Creek, Kitchener, Caledon, Bradford i Gravenhurst. Aresztowani usłyszeli ponad 240 zarzutów, które dotyczyły posługiwania się fałszywymi dokumentami, przemytu towarów pozyskanych na drodze przestępstwa, oszustwa na kwotę powyżej 5000 dol., posiadania broni i nadużycia zaufania.

W czasie śledztwa policja wykonała 44 nakazy przeszukania, na skutek których zabezpieczono sześć sztuk broni, 230 gramów substancji będącej prawdopodobnie fentanylem, 1840 gramów substancji będącej prawdopodobnie kokainą, 77 kilogramów konopi indyjskich, 150 gramów żywicy z konopi i 10 gramów substancji będącej prawdopodobnie psylocybiną.

Do tego funkcjonariusze znaleźli 160 000 dol. w gotówce oraz 8400 dol. amerykańskich.

OPP uważa, że w procederze fałszowania numerów VIN, rejestrowania samochodów i sprzedaży uczestniczyły trzy zorganizowane grupy. Pierwsza miała działać w regionie Peel i trudnić się przerabianiem numerów seryjnych i sprzedażą samochodów. Druga – z siedzibą w regionie Durham i Toronto – rejestrowała samochody w Saskatchewan, przenosiła fałszywe dokumenty pojazdów do Ontario, rejestrowała je ponownie i sprzedawała innym organizacjom przestępczym. Trzecia grupa z regionu York zajmowała się przede wszystkim pojazdami luksusowymi.