Rząd Trudeau zatwierdził plan, o który poprosił Quebec, aby osoby ubiegające się o azyl, które nielegalnie przedostają się do Kanady przez Roxham Road na granicy Quebecu i USA wysyłać do ontaryjskich miast takich jak Niagara Falls i Ottawa.

Napływ migrantów powoduje rosnące obciążenia usług socjalnych w Quebecu.

Kontrowersyjne nielegalne przejście graniczne to nieautoryzowany punkt wjazdu do prowincji ze Stanów Zjednoczonych. Dziesiątki tysięcy migrantów wkroczyło do Kanady nielegalnie w tym miejscu od czasu ponownego otwarcia granicy kanadyjsko-amerykańskiej w listopadzie.

Do tej pory sprawy większości tych osób po złożeniu wniosku o azyl  w biurach imigracyjnych, uchodźców i obywatelstwa Kanady (IRCC) rozpatrywano w Quebecu.

IRCC poinformował niedawno, że niewielka „liczba (wnioskodawców, którzy) nie zamierzają pozostać w Quebecu” jest od końca czerwca przewożona  do Ontario.

„IRCC współpracuje z miastami Ottawa i   Niagara Falls, aby pomóc ubiegającym się o azyl w znalezieniu  mieszkania i uzyskaniu dostępu do pomocy społecznej” – powiedziała rzeczniczka IRCC Julie Lafortune.

Wkrótce po rozpoczęciu nielegalnego przekraczania granic w 2017 r. rząd federalny przeznaczył pół miliarda dolarów na pomoc osobom ubiegającym się o azyl w Quebecu.

Rząd Quebecu prosi teraz o większą pomoc, twierdząc, że prowincja nie ma możliwości, aby przyjąć tak dużą liczbę migrantów.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku, między styczniem a majem, miała miejsce rekordowa liczba 13 tysięcy nielegalnych przekroczeń granicznych.

Deputowany Quebecu, Alexis Brunelle-Duceppe, niedawno wypytał liberalnego ministra ds. imigracji Seana Frasera, dlaczego jedna czwarta funkcjonariuszy RCMP działa jako opiekunowie nielegalnych przejść granicznych.

Proceder ten bardzo łatwo można ukrócić ale Ottawa nie przejawia takiej woli. Możliwość ubiegania się o azyl w Kanadzie przez osoby nielegalnie przekraczające granicę z USA wynika z niedoprecyzowania umowy “o bezpiecznym kraju trzecim” podpisanej między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi, która uznając USA za kraj bezpieczny wyklucza możliwość ubiegania się o azyl w Kanadzie, ale mowa w niej jest o “przejściach granicznych.” Ponieważ w umowie nie określono, czy dotyczy to również nielegalnego przekroczenia granicy poza przejściami zaistniała trwająca od kilku lat luka prawna wykorzystywana przez handlarzy żywym towarem. Osoba ubiegająca się o azyl  po przejściu przez Oxfam Rd ma pełne prawa do opieki medycznej zatrudnienia oświaty i usług socjalnych przysługujących w Kanadzie.