Prawnik reprezentujący Prowincjonalną Policję Ontario (OPP) powiedział, że policja nie uważała, by ​​ustawa o nagłych wypadkach (EA) była potrzebna do usunięcia protestujących z „Konwoju Wolności” z centrum Ottawy

Prawnik OPP Christopher Diana zauważył , że siły te mają „znaczące doświadczenie w reagowaniu na protesty, blokady i podobne działania”, co sprawiało, że powołanie się na EA stało się niepotrzebne.

Diana dodała, że ​​chociaż EA i „w szczególności ustawodawstwo prowincji – dostarczyły użytecznych narzędzi”, „mimo ich braku istniała wystarczająca władza prawna, aby poradzić sobie z działaniami protestacyjnymi, które miały miejsce w tym okresie”.

Oprócz OPP prowincje Alberta i Saskatchewan, a także inne ugrupowania na rzecz wolności obywatelskiej, również podczas wystąpień otwierających prace komisji dochodzeniowej zeznały, że bezprecedensowe wprowadzenie EA nie było usprawiedliwione.

28 lutego, podczas gdy rząd Trudeau był krytykowany za wprowadzenie ustawy o stanie wyjątkowym liberalny minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino stwierdził, że ustawa została wprowadzona za poradą „rorganów ścigania”.

Jednak oprócz OPP, zarówno federalna Królewska Kanadyjska Policja Konna (RCMP), jak i lokalna Policja Ottawa zaprzeczyły twierdzeniu Mendicino, że to organy ścigania poprosiły rząd Trudeau o powołanie się na ustawę.

Śledztwo, prowadzone przez Komisję ds. Zagrożenia Porządku Publicznego rozpoczęło się w zeszły czwartek i ma potrwać do 25 listopada.

Podczas gdy Trudeau ostatecznie unieważnił EA  23 lutego po zaledwie dwóch dniach,  wielu Kanadyjczyków, którzy poparli Konwój Wolności,  miało zamrożone konta bez nakazu sądowego.