„We wrześniu 2021 r. osoby zaszczepione stanowiły zaledwie 23 proc. ofiar śmiertelnych koronawirusa. W styczniu i lutym tego roku było to aż 42 proc.” – czytamy w raporcie.

Analiza Washington Post wykazała, że ​​​​więcej zaszczepionych osób umiera obecnie na chorobę Covid, a 58 procent zgonów spowodowanych koronawirusem w sierpniu w USA „to ludzie, którzy zostali zaszczepieni lub otrzymali szczepionkę przypominającą”.

Według nowej analizy danych federalnych i stanowych, po raz pierwszy od początku pandemii na początku 2020 roku większość Amerykanów umierających na Covid była przynajmniej częściowo zaszczepiona.

„We wrześniu 2021 r. osoby zaszczepione stanowiły zaledwie 23 proc. ofiar śmiertelnych koronawirusa. W styczniu i lutym tego roku było to aż 42 proc.” – czytamy w raporcie.

Śmiertelność wśród zaszczepionych osób wzrasta ze względu na słabnącą skuteczność szczepionek Covid i „coraz bardziej zaraźliwe szczepy wirusa rozprzestrzeniające się wśród osób starszych i z obniżoną odpornością” wśród osób, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepionki.

„Nie możemy już dłużej mówić, że jest to pandemia niezaszczepionych” – powiedziała Cynthia Cox, wiceprezes Kaiser Family Foundation, która przeprowadziła analizę dla Washington Post.

Odchodzący główny doradca medyczny Białego Domu, Anthony Fauci, podkreślał bezpieczeństwo i skuteczność zatwierdzonych szczepionek Covid w zapobieganiu ciężkim chorobom i zgonom, zachęcając ludzi do jak najszybszego zaszczepienia się i szczepienia przypominającego.

Powiedział, że skuteczność szczepionki przeciwko koronawirusowi maleje z czasem, a choroby nie należy porównywać z innymi chorobami, które można leczyć szczepionką, ze względu na nowe pojawiające się warianty.

„Mój przekaz, być może ostatni  z tego podium, brzmi: proszę, dla własnego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa swojej rodziny, zróbcie zaktualizowaną szczepionkę Covid-19, gdy tylko będziecie się kwalifikować; chroń siebie, swoją rodzinę i swoją społeczność” – powiedział Fauci.

Starsi ludzie zawsze byli szczególnie narażeni i obecnie stanowią większy odsetek ofiar śmiertelnych Covid-19 podczas pandemii niż kiedykolwiek wcześniej, donosi Scientific American

„Zgony z powodu Covid-19 wśród osób w wieku 65 lat i starszych wzrosły ponad dwukrotnie między kwietniem a lipcem tego roku, o 125 procent”, według Kaiser Family Foundation.