Kanada do końca roku musi pozbyć się szczepionek przeciwko COVID o wartości 1 miliarda dolarów , oprócz dziesiątek milionów innych dawek, które już wygasły, informuje  audytor generalny.

Audytor generalny Karen Hogan opublikowała we wtorek raport na temat rządowego programu szczepień i stwierdziła, że ​​ogólnie rząd wykonał dobrą robotę, pozyskując i dostarczając szczepionki prowincjom i Kanadyjczykom w odpowiednim czasie, ale nie udało  się uniknąć marnotrawstwa.

W prowincyjnych i federalnych magazynach znajdują się dziesiątki milionów dawek.

„Pod koniec maja 2022 r. w zapasach znajdowało się 32,5 miliona dawek, a korzystając z niesklasyfikowanej i publicznej dokumentacji, oszacowaliśmy te dawki na około 1 miliard dolarów” – czytamy w raporcie Hogan.
Minister rozwoju międzynarodowego Harjit Sajjan powiedział, że popyt w krajach rozwijających się jest niższy niż oczekiwano, i może się nie udać przekazanie tam szczepionek, dodał, że częścią wyzwania jest zapewnienie krajom rozwijającym się infrastruktury potrzebnej do zaszczepienia ich populacji.
Hogan poinformowała, że częścią winy za marnotrawstwo ponosi rządowy system zarządzania szczepionkami,  stworzony specjalnie do tego zadania o nazwie VaccineConnect. Powiedziała, że ​​program ma narzędzia, które można było wykorzystać do lepszego śledzenia dawek.