Weryfikacja miliardów dotacji na wynagrodzenia z powodu COVID-19, które według audytora generalnego mogą się nie kwalifikować, nie jest „warte wysiłku”, twierdzi Bob Hamilton, komisarz Canada Revenue Agency (CRA).

Hamilton pojawił się jako świadek 26 stycznia przed Stałą Komisją ds. Rachunków Publicznych Izby Gmin wraz z audytorem generalnym Karen Hogan , gdzie obydwoje spotkali się z pytaniami posłów o szacunkową liczbę Kanadyjczyków, którzy pobrali zasiłek Canada Emergency Response Benefit (CERB) i inne federalne  dotacje, mimo że nie spełniali kryteriów kwalifikowalności.

Hamilton powiedział, że agencja  uważa, że ​​liczba niekwalifikujących się dotacji jest „znacznie niższa” niż przewidywało biuro Hogan w raporcie z grudnia 2022 r., w którym oszacowano , że około 4,6 miliarda dolarów dotacji zostało zebranych przez niekwalifikujące się osoby, a 27,4 miliarda dolarów zostało zebranych przez ludzi których status kwalifikowalności nadal wymagał potwierdzenia.

Część kwoty 27,4 miliarda dolarów audytora generalnego to 15,5 miliarda dolarów z kanadyjskiej nadzwyczajnej dotacji na wynagrodzenia (CEWS), którą otrzymali pracodawcy podczas pandemii.

Konserwatywny poseł Adam Chambers zapytał Hamiltona, czy zgadza się z szacunkami Hogan, że ​​​​około 15 miliardów dolarów roszczeń CEWS mogło nie kwalifikować się.

„Uważamy, że to przeszacowanie” – powiedział Hamilton, dodając później, że wstępne oceny CRA wskazują, że nie ma potrzeby skupiania się na weryfikacji pełnych 15,5 miliarda dolarów.

„Moim zdaniem, w oparciu o to, co widzieliśmy do tej pory, nie byłoby to warte wysiłku” – powiedział, jak po raz pierwszy donosił „ Globe and Mail” .

 

Konserwatywny poseł Kelly McCauley zapytał Hamiltona, dlaczego agencja ratingowa nie chce przynajmniej zbadać ponad 15 miliardów dolarów potencjalnie niekwalifikujących się płatności CEWS zidentyfikowanych przez biuro Hogan.

„To ogromna kwota potencjalnych środków” – powiedział McCauley. „Kto w CRA podejmuje decyzję, że jesteśmy gotowi zaryzykować odpisanie 15 miliardów dolarów, 20 miliardów dolarów, 25 miliardów dolarów z pieniędzy podatników?”

„Myślę, że wykonujemy pracę niezbędną do wykrycia zagrożeń” — odpowiedział Hamilton.