Policja w Calgary oskarżyła pastora o przestępstwo „motywowane nienawiścią” za protestowanie przeciwko występom drag queens w Bibliotece Publicznej Calgary.

Pastor Derek Reimer, lat 36, z Misji 7 jest również oskarżony o spowodowanie publicznego zamieszania i jednego przypadku zgorszenia w rezultacie incydentu jaki miał miejsce 25 lutego.

Kilku innych protestujących weszło również   biblioteki, w której odbywało się wydarzenie, chociaż Reimer jest jedyną osobą, która została oskarżona, podała policja w komunikacie z 3 marca.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Jesteśmy zmęczeni tymi  zboczeńcami. … Skąd ta obsesja na punkcie indoktrynowania dzieci?” stwierdził Reimer  w wywiadzie dla Rebel News 2 marca, zanim został aresztowany. „Chcieliśmy zdemaskować zło i siły ciemności” – dodał. „Musimy krzyczeć o tym z dachów domów”.

Film nagrany przez jednego z uczestników i opublikowany na Twitterze pokazuje dwóch mężczyzn, którzy siłą wyciągają Reimera z pomieszczenia biblioteki. Policja twierdzi, że  Reimer i inni wykrzykiwali „homofobiczne i transfobiczne obelgi” i odmówili wyjścia.

Policja odmówiła wyjaśnienia, co dokładnie powiedział Reimer.

Burmistrz Calgary, Jyoti Gondek, zapowiedziała niedawno , że użyje regulaminu dotyczącego nękania ulicznego i innych istniejących przepisów, aby stłumić falę protestów przeciwko pokazom drag queens w mieście.

Strona internetowa miasta definiuje „nękanie” jako „Komunikowanie się z osobą w sposób, który może spowodować obrazę lub upokorzenie” w związku z rasą danej osoby, przekonaniami religijnymi, tożsamością płciową, orientacją seksualną i innymi podobnymi czynnikami.

„ To nie są pokojowe protesty. To jest nienawiść” – napisała Gondek na Twitterze 26 lutego.