Pracodawcy z Ontario, którzy przetrzymują paszporty lub pozwolenia na pracę zagranicznych pracowników, mogą zostać narażeni na surowsze kary na mocy nowego prawa pracy.

„Jedną z grup pracowników, o których często się zapomina, to migranci” – powiedział minister pracy Monte McNaughton podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. „Podczas gdy większość pracodawców troszczy się o swoich pracowników, niektórzy nadal ich wykorzystują, w tym nielegalnie przetrzymują paszporty i pozwolenia na pracę”.

McNaughton zauważył, że osoby skazane za zatrzymanie paszportu podlegałyby grzywnie w wysokości do 500 000 dol. karze pozbawienia wolności do 12 miesięcy lub obu tym karom. Firmy, które zostaną skazane, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 1 miliona dolarów.

Nowe przepisy pojawiają się po tym, jak policja w Yorku rozbiła  międzynarodową szajkę handlu ludźmi, w której 64 obywateli urodzonych w Meksyku zostało zmuszonych do pracy i życia w „godnych ubolewania” warunkach .

McNaughton mówi, że nowe grzywny pomogą nowej jednostce ministerstwa, która została uruchomiona 18 miesięcy temu w celu zwalczania handlu ludźmi w prowincji. Ministerstwo twierdzi, że w pierwszym roku działalności pomogło 3500 pracownikom odzyskać 400 000 dolarów zaległego wynagrodzenia.

„Moje przesłanie do tych szumowin, które wykorzystują pracowników migrujących, jest następujące – możesz uciekać, ale nie możesz się ukryć. Znajdziemy cię, ukaramy grzywną i wsadzimy za kratki – powiedział McNaughton.

W poniedziałek resort pracy zaproponował także nowelizację ustawy o bezpieczeństwie i higienie pracy (OHSA). Jeśli zostanie uchwalona, ​​maksymalna grzywna dla firm wzrośnie do 2 milionów dolarów,

Ponadto McNaughton poruszył temat, w jaki sposób ministerstwo wprowadzi w poniedziałek trzecią edycję ustawy o pracy dla pracowników, która zaproponuje nowe zabezpieczenia pracy, w tym  wymagające osobnych  toalet dla kobiet na budowach.