Odnośnie dewastacji fotoradarów:

        Morningside(Scarborough) wyjeżdżam 40 km za dwie minuty 50 km, a tu niby szkoła i oczywiście radar. Pojadę inną drogą, jadę 50 km za chwile 40km za 3 min. 30km przez 700 m, skręcamy 40 km przez 500m. Prosto 40 km do GO w lewo 50km. Radary to czyste naciąganie, a większość tzw. wandali to po prostu w…..ni obywatele. Fidel Cerda

•••

Odnośnie przebudowy Katedry pod Sosnami:

– Zgadzam się z Panem, to powinno być odbudowane tak jak było, może w jakiś nowocześniejszy sposób wzmocnione ale nie zmienione na coś innego, to nie będzie miało już tego ducha. Może należy się sprzeciwić temu pomysłowi przecież dawaliśmy pieniądze na odnowienie a nie na kompletna przebudowę na zupełnie coś nowoczesnego.

•••

        Na wstępie, serdeczne dzięki za poruszanie tematów dla Polonii istotnych,  a zarazem często kontrowersyjnych.

        Niepokojący trend nasilający się od paru lat –  braku szczerej, otwartej dyskusji z obawy, że możemy się komuś narazić,jest coraz bardziej wszechobecny. Brońmy Katedry pod Sosnami w jej obecnym kształcie i formie, nie likwidujmy naszej autentycznej, bogatej historii na rzecz sztampowej  “drukowanej“ wersji, powielanej w tysiącach egzemplarzy. Jako wieloletni instruktor harcerski (w stanie spoczynku ) proszę o aktywny udział tych wszystkich, którzy z Katedrąa pod Sosnami są emocjonalnie związani.

        Jest to ważny element naszej historii – harcerskiej i polonijnej. Czuwaj!

druh Bartek

•••

        Absolutnie nie wyobrażam sobie jakiegoś zamiennika, wyglądającego jak budowla ogrodowa z balkonem, do historycznego wyglądu Ołtarza Pod Sosnami. A może trzeba wymienić nie coś, tylko kogoś?

        A może chodzi o to, żeby odsunąć ludzi dorosłych i młodych od tego miejsca?

        Zbiórka pieniężna była przeznaczona na remont i odnowę ołtarza. Inne przeznaczenie powinno być karane.

•••

        Przysłuchiwałam się rozmowie.. p. red. Kumora z księdzem rektorem i przyznam się, że uderzyła mnie w jego głosie arogancja; powiedział, że nie jest konserwatorem, że ołtarz jest spróchniały, a na Obrazie Matka Boska… ma zeza i należy ten obraz zastąpić nowym oraz wybudować coś zupełnie nowego. W tej Katedrze pod Sosnami przed tym obrazem Matki Boskiej na polowych leśnych mszach modliły się… pokolenia harcerzy, polskich kombatantów. Kilka lat temu społeczność Polska potrafiła zawalczyć, żeby to miejsce kultu nie zostało przez władze zamknięte (podobno groziło zamknięcie). Księże rektorze trochę szacunku i pokory w stosunku do ludzi i młodzieży, którzy tu przychodzą się modlić i uczestniczą w mszach, to wreszcie z ich pieniędzy ta kaplica ma być odnowiona lub ma powstać nowa warto rozmawiać i osiągnąć kompromis w tak ważnej dla Polonii sprawie. I jeszcze jedna uwaga, ksiądz rektor uznał, że kolor brązowy katedry to kamuflaż i powinna być pomalowana na biało, wręcz przeciwnie, kolor brązowy komponuje się z naturalnym środowiskiem, jakim jest last. Natomiast białe ołtarzyki kościoły budowane w małych miasteczkach tam b. dobrze pasują .

                        Maria Sobocinski

•••

        Opinia księdza nie powinna się tak bardzo liczyć, bo on tego nie finansuje. Jeśli jest problem z odnowieniem ołtarza, to powinno być przedstawione dlaczego i pokazane koszty odnowienia starego względem budowy nowego. To, że ktoś powiedział, że odnowienie obrazu będzie $50000 to mało do mnie przemawia (widać, że ksiądz ma coś w głowie i jest bias, w ogóle nieprzyjemnie ksiądz przedstawia). W przypadku, gdy jest drogo, trzeba zrobić przetarg i zobaczyć czy inni też to potwierdzają (to jest trochę pracy, ale myślę, że tak ksiądz powinien do tego podejść). Ksiądz tam posługuje dla innych, ale OK opiera się na opinii znawców (tego w zasadzie nie było). Katedra jest historią i ksiądz zbierał pieniądze na odnowę i na to ludzie dali. Czy by dali na nową, a obecną żeby przewrócić? – nie wiadomo, śmiem twierdzić, że nie tak szybko. Każda propozycja co najmniej powinna być przedstawiona ludziom do zaakceptowania, może nawet głosowana, jeśli by zaszła taka konieczność. To, że brązowy, a nie biały, to małe piwo, to można zmienić i pomalować jeśli takie będzie końcowe orzeczenie czy upodobanie (nie trzeba nowego ołtarza, żeby zmienić kolor) i osoby sponsorujące czy inni Polacy uczestniczący w istnieniu tego ołtarza zaakceptują. Dla mnie księdza postawa omawiającego (krytykującego) obraz, który jest częścią ołtarza od tylu lat wydaje się być nieuzasadniona i personalna. Ludzie modlili się do tego obrazu i dlaczego ksiądz dotąd nie mówił w ten sposób o obrazie. Dla mnie obraz i ołtarz to historia ludzi, którzy tam przybyli i to zbudowali to dzieło i przez lata się tam modlili. Rozumiem, że czasem coś można zmienić, lub jest konieczność, ale podejście księdza jest bardzo nieprzyjemne i na samym początku wręcz nie odpowiadał na zadawane pytania i był raczej standoffish. Ja wyczuwam jego osobista preferencję, nie ma brania pod uwagę tych, co zrobili donacje na odnowienie ołtarza. Nie wiem czy ksiądz miał zły dzień, ale ten wywiad nie pokazał dobrej intencji księdza i brania pod uwagę dokonujących i tych związanych z tą historią. Sheena Bell

•••

        Już byli w przeszłości ludzie i tu nie ma znaczenia czy to ksiądz czy świecki osobnik/czka, którzy urągali Bogu i Niepokalanej Królowej Nieba i Ziemi – Matce Boga Żywego. Syn nie pozwoli aby szydzono z Matki, bohomaz to pojawił się w duszy tego Kapłana, ciężko jest uwierzyć, że to mówi Kapłan. Maryja określa każdego Kapłana jako “UMIŁOWANEGO SYNA“, a tu Kapłan mówi o Królowej Polski bohomaz. Przykre jest też, że harcerze i to jeszcze w kadrze dowódczej stali się największymi tchórzami. Oni nic nie mają wspólnego z harcerstwem, to są zwykli karierowicze aby się pokazać. Wstyd ze plamią mundur harcerstwa. Kiedyś był wierny słowom BÓG, HONOR, OJCZYZNA dziś już nic z tego nie zostało. Oh dziadzieje my jako naród.

Monika O Ocular