Robert Fico, którego partia Kierunek – Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD) wygrała wybory parlamentarne, ma podobne jak my poglądy na wojnę, migrację i kwestię płci – napisał w reakcji na wyniki wyborów parlamentarnych na Słowacji minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

 

„Wynik wyborów daje szansę na przywrócenie stabilnego rządu na Słowacji i dalszy rozwój stosunków słowacko-węgierskich” – skomentował na Facebooku Szijjarto dodając, że zwycięstwo Ficy „daje dużą szansę na wzmocnienie Grupy Wyszehradzkiej”.

„Wszystkie osiągnięcia ostatnich lat, które pomogły w stosunkach pomiędzy naszymi krajami, takie jak budowa mostów czy otwarcie przejść granicznych, są wynikiem porozumień z poprzednim rządem Roberta Ficy (w latach 2012-2018 – PAP)” – zauważył szef węgierskiej dyplomacji.

Na zwycięstwo Smer-SSD zareagował też na portalu X premier Węgier Viktor Orban.

„Zgadnijcie, kto wrócił! Gratulujemy Robertowi Ficy bezdyskusyjnego zwycięstwa w słowackich wyborach parlamentarnych. Zawsze dobrze jest współpracować z patriotą. Nie mogę się doczekać!” – napisał Orban.

Z kolei szef gabinetu politycznego premiera Balazs Orban stwierdził, że po zwycięstwie Ficy „pozycja Węgier może być mocniejsza w sporach z Brukselą”.

W sobotnich przedterminowych wyborach parlamentarnych na Słowacji zwycięstwo z wynikiem 23,3 proc. odniosła partia Smer-SD byłego premiera Robert Ficy, który obiecywał zakończenie pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Partia mniejszości węgierskiej Sojusz nie zdołała przekroczyć 5-procentowego progu wyborczego.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

sma/