Premier Ontario Doug Ford wezwał do zaostrzenia kar i warunków udzielania zwolnień za kaucją dla przestępców oskarżonych o kradzież pojazdów.

„Przeszli od kradzieży samochodów w środku nocy do wyważania ludziom drzwi co przekracza wszelkie granice” – powiedział Ford pytany o wzrost liczby kradzieży samochodów.

Oznajmił, że chce, aby rząd federalny zwiększył liczbę funkcjonariuszy kanadyjskiej służby granicznej na pierwszej linii frontu, aby uporać się z transgranicznym aspektem kradzieży pojazdów, i dodał, że należy zrobić więcej, aby zapobiec szybkiemu uwolnianiu przestępców. W ubiegłym roku liczba kradzieży samochodów osiągnęła w Ontario „historyczny szczyt”.
„Wyobraźcie sobie, że leżycie w łóżku i ktoś wyważa drzwi. To przerażające” – powiedział Ford. „I pewnego dnia wyważą drzwi niewłaściwej osobie, a wtedy  zapłacą cenę. Ale ci przestępcy muszą iść do więzienia, a nie ma nic bardziej frustrującego dla mnie i policjantów, gdy aresztuje się tych złoczyńców,  a następnego dnia są z powrotem na ulicy tylko po to, by kraść inne samochody.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W Ontario w ciągu ostatnich kilku lat odnotowano gwałtowny wzrost liczby kradzieży samochodów – 72% w latach 2014–2021. Według prowincji co 14 minut w Ontario kradziony jest pojazd.

Według prowincji złodzieje i siatki przestępcze obierają za cel szczególnie obszar GTA,  w Toronto w latach 2021–2022 odnotowano 81-procentowy wzrost liczby kradzieży samochodów i 78-procentowy wzrost liczby napadów połączonych z kradzieżą samochodów.