Najwyższy urzędnik wyborczy w stanie Maine usunął byłego prezydenta Donalda Trumpa z prawyborów  w 2024 r. w oparciu o interpretację 14. poprawki.

Sekretarz stanu stanu Maine Shenna Bellows, której biuro nadzoruje wybory w tym stanie, ogłosiła decyzję w czwartek, utrzymując, że osoba, która wspierała powstanie lub była w nie zaangażowana, nie kwalifikuje się do sprawowania najwyższego urzędu.

Jej decyzja o usunięciu prezydenta Trumpa ze stanowych kart do głosowania została podjęta po orzeczeniu Sądu Najwyższego Kolorado z 19 grudnia usuwającym go z kart do głosowania stanu Kolorado, od którego Partia Republikańska stanu Kolorado odwołała się do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kampania Trumpa wydała oświadczenie, w którym potępia „potworną decyzję” sekretarza stanu stanu Maine i zapewnia, że ​​podejmie szybkie działania, aby walczyć z nią przed sądem stanowym, by zapobiec jej wejściu w życie.

„Sekretarz stanu stanu Maine to była prawnik ACLU, zaciekły lewicowiec i hiperpartyjna Demokratka wspierająca Bidena, która zdecydowała się ingerować w wybory prezydenckie w imieniu   Joe Bidena” – skomentował rzecznik kampanii Trumpa Steven Cheung.

„Jesteśmy świadkami próby kradzieży wyborów i pozbawienia amerykańskich wyborców praw wyborczych. Demokraci w niebieskich stanach lekkomyślnie i niezgodnie z konstytucją zawieszają prawa obywatelskie amerykańskich wyborców, próbując doraźnie usunąć nazwisko prezydenta Trumpa z karty do głosowania.

„Nie dajcie się zwieść, te partyzanckie wysiłki w zakresie ingerencji w wybory są wrogim atakiem wobec amerykańskiej demokracji. Biden i Demokraci po prostu nie ufają amerykańskiemu wyborcy w sprawie wolnych i uczciwych wyborów i teraz polegają na sile instytucji rządowych, aby chronić swój wpływ na władzę” – dodał

Senator stanu Maine Susan Collins, republikanka, potępiła decyzję sekretarza stanu.
„Wyborcy ze stanu Maine powinni decydować, kto wygra wybory, a nie Sekretarz Stanu wybrany przez legislaturę” – napisała  Collins w X.