W czwartek irańska marynarka wojenna uprowadziła tankowiec przewożący iracką ropę w Zatoce Omańskiej. Według irańskiej państwowej telewizji Press TV statek pływający pod banderą Wysp Marshalla znany jest jako „ St Nikolas” i płynął do Turcji, kiedy został przechwycony przez siły irańskie na południe od Zjednoczonych Emiratów Arabskich .

Co najmniej czterech mężczyzn „ubranych w czarne mundury w stylu wojskowym i czarne maski” weszło na pokład statku w czwartek wczesnym rankiem, gdy płynął on około 50 mil morskich na wschód od Omanu – podały władze brytyjskie . Według Associated Press załoga statku składa się z 18 obywateli Filipin i jednego obywatela Grecji.

Kontekst tej akcji jest taki, że władze USA przejęły w kwietniu ubiegłego roku ten sam statek u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej, przewożący prawie milion baryłek irańskiej ropy naftowej objętej sankcjami, która rzekomo miała zostać sprzedana Chinom; ropa ta została później wyładowana w Houston. Kiedy  urzędnicy amerykańscy, przejęli statek nosił on nazwę Suez Rajan; po tym zdarzeniu jego właściciele zmienili nazwę jednostki.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Działania Iranu można było się spodziewać, jak zauważył w czwartek w mediach społecznościowych historyk Sal Mercogliano. Sal umieścił także świetny film na YouTube wyjaśniający, czego był świadkiem, korzystając z oprogramowania śledzącego monitorującego Morze Czerwone, w tym przekonującą ilustrację przedstawiającą irański statek ( Behshad ), który wydaje się dostarczać Houthi informacje dotyczące celów.

Warto zauważyć: jak podał we wtorek obserwator branży Lloyd’s List , wiele chińskich  kontenerowców i innych jednostek przepływa przez Morze Czerwone bez żadnych incydentów . Ponadto niektóre chińskie statki, takie jak Shengshi firmy Cosco , wyraźnie dają do zrozumienia, że ​​są „CHIŃSKĄ FIRMĄ” w  części tekstowej oprogramowania systemu automatycznej identyfikacji używanego przez systemy śledzenia statków w Internecie.

Tymczasem siły amerykańskie i brytyjskie uderzyły w czwartek w wiele celów w Jemenie wykorzystywanych przez Houthi w odpowiedzi na ataki grupy  na statki na Morzu Czerwonym.

Prezydent USA Biden powiedział, że uderzenie  amerykańsko-brytyjskie poparły Australia, Bahrajn, Kanada i Holandia. 

„Te ataki są bezpośrednią reakcją na bezprecedensowe ataki Houthi na międzynarodowe statki morskie na Morzu Czerwonym, w tym na użycie po raz pierwszy w historii przeciwokrętowych rakiet balistycznych” – powiedział Biden.  

W środę sekretarz stanu Anthony Blinken ostrzegł przed potencjalnymi „konsekwencjami” ciągłych ataków Houthi.

Houti ostrzeliwują jednostki związane z Izraelem i USA w odpowiedzi na działania Izraela przeciwko Palestyńczykom w Gazie.