WATYKAN – Papież Franciszek pragnie „odwagi, aby wyjść poza schematy” i otwarcia w dialogu na „nowe ścieżki”. Chrześcijanie, ale także socjaliści, marksiści i komuniści mają wspólną misję – stwierdził Papież, powołując się na praktyczne przykłady.

Papież Franciszek zachęcał marksistowsko-chrześcijańską grupę dialogu Dialop do wspólnej pracy na rzecz osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji oraz przeciwko korupcji i nadużyciom władzy. Chrześcijanie, a także socjaliści, marksiści i komuniści powinni budować „lepszą, braterską przyszłość” dla świata podzielonego wojnami i polaryzacją, powiedział Franciszek na przyjęciu w Watykanie w środę. Powiedział, że ważne jest przezwyciężenie sztywnego podejścia powodującego podziały, prowadzenie sporów z otwartym sercem i słuchanie się nawzajem, nie wykluczając nikogo ze względów politycznych, społecznych czy religijnych.

„Nie pozwólcie, aby finanse i rynek dyktowały prawo” – nalegał Papież swoich gości. Nie powinni oni “przestawać marzyć o lepszym świecie”, w którym kultywowane są takie ideały, jak wolność, równość, godność i braterstwo; ideały te są „lustrem Bożego marzenia” dla ludzkości.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Papież życzył sobie „odwagi wykroczenia poza schematy” i otwartości w dialogu na „nowe drogi”. Należy zwrócić całą uwagę na słabych: biednych, bezrobotnych, bezdomnych, migrantów, wyzyskiwanych i wszystkich tych, którzy są marginalizowani przez kulturę odrzucenia. Radzenie sobie z nimi jest miarą cywilizacji. Wielkie dyktatury, takie jak narodowy socjalizm, odrzuciły, a nawet zabijały właśnie te grupy, przypomniał Franciszek.

Aby osiągnąć solidarność i sprawiedliwość, należy oczyścić systemy nierówności w swoich zamierzeniach, „także poprzez radykalną zmianę perspektywy w podziale wyzwań i zasobów między ludźmi i narodami” – zażądał Papież Franciszek. Kreatywność musi służyć bardziej humanitarnemu społeczeństwu.

Platforma dialogu „Dialop” poświęcona jest dialogowi między chrześcijanami a socjalistami lub marksistami . Członkowie wraz z instytucjami oświatowymi zajmują się etyką społeczną i ekologią, łącząc idee marksistowskie z katolicką nauką społeczną. Początkowym impulsem do tego było spotkanie papieża Franciszka z przyszłym premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem w 2014 r.

(KNA)

za https://english.katholisch.de/