Premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątek, że jest gotów pomaszerować do Brukseli i “okupować” serce UE ,, podczas gdy partie opozycyjne organizowały antyrządowe wiece w całym Budapeszcie.
Orbán, który jest u władzy od 14 lat, ma nadzieję, że jego partia Fidesz zyska na wzroście poparcia dla  prawicy w całej Europie, przygotowując się do objęcia rotacyjnej prezydencji w Unii Europejskiej w drugiej połowie roku.
Przemawiając na wiecu w Budapeszcie z okazji święta narodowego Węgier, upamiętniającego rewolucję  przeciwko monarchii habsburskiej z 1848 roku, Orbán powiedział, że wybory europejskie są szansą na obronę Węgier.
“Jeśli chcemy bronić wolności i suwerenności Węgier, nie mamy innego wyjścia, jak tylko okupować Brukselę” – powiedział Orbán . “Pomaszerujemy do Brukseli i sami wprowadzimy zmiany w Unii Europejskiej”.

Orbán od dawna nie zgadza się z innymi członkami UE w wielu kwestiach,   odmawia wysłania broni do Kijowa i zerwania więzi gospodarczych z Moskwą.
Powiedział, że działania UE uderzają w rolników, szkodzą klasie średniej, szkodzą firmom, “a na dodatek (wciągają) Europę w wojnę”. “Nie zaakceptujemy tego, że Bruksela nie chce zostawić Europejczyków w spokoju, co więcej, obróciła się przeciwko nim” – powiedział Orbán.


 

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU