Sprzedaż alkoholu w supermarketach Ontario zostanie tego lata rozszerzona, a także  będzie możliwa w sklepach “Conveniance”, (u Chińczyka)   półtora roku wcześniej niż pierwotnie zakładano, w następstwie umowy, na mocy której rząd Ontario zapewni sieci Beer Store do 225 mln dolarów na wdrożenie.

„Wywiązujemy się z naszego zobowiązania, aby zapewnić konsumentom w Ontario wybór i wygodę, z której korzystają wszyscy Kanadyjczycy, i robimy to nawet wcześniej, niż pierwotnie obiecaliśmy” – powiedział premier Doug Ford na piątkowej konferencji prasowej w Etobicoke.

Ekspansja w supermarketach mogłaby rozpocząć się już 1 sierpnia, kiedy sklepy spożywcze posiadające już koncesje będą mogły rozpocząć sprzedaż  gotowych drinków oraz piwa w dużych opakowaniach.

Sklepy “narożne” będą mogły rozpocząć sprzedaż piwa, cydru, wina i  gotowych drinków już 5 września.

Od 31 października wszystkie kwalifikujące się sklepy   będą mogły sprzedawać piwo, cydr, wino i drinki gotowe do spożycia, także w dużych opakowaniach.

„W nadchodzących tygodniach i miesiącach mieszkańcy Ontario, podobnie jak wielu Kanadyjczyków w całym kraju, będą mieli możliwość odpowiedzialnego i wygodnego zakupu skrzynki piwa lub butelki wina w drodze na cottage lub na letniego grilla, a wszystko to przy jeszcze większym wspierciu lokalnych browarów i winiarni w Ontario” – powiedział Ford.

Władze prowincji poinformowały w piątek, że w ramach porozumienia osiągniętego z The Beer Store w sprawie wcześniejszego rozszerzenia sprzedaży alkoholu zwrócą konglomeratowi do 225 mln dolarów „na dokonanie w ciągu najbliższych 19 miesięcy niezbędnych inwestycji mających na celu wsparcie stabilnego przejścia na bardziej otwarty i konkurencyjny rynek.”

Zgodnie z wcześniejszą umową The Beer Store będzie nadal dystrybuować piwo do sklepów detalicznych, barów i restauracji co najmniej do 2031 roku.

W ramach planu LCBO stanie się wyłączną hurtownią alkoholu dla wszystkich sklepów. Rabat hurtowy w wysokości 10 proc. od podstawowej ceny detalicznej LCBO będzie obowiązywał sprzedawców detalicznych do 2026 roku.

Rząd stwierdził, że umowa ochroni miejsca pracy w całej prowincji i sprawi, że lokalizacje The Beer Store będą nadal otwarte w celu umożliwienia recyklingu i zwrotu butelek.

W piątek wiele grup krytykowało porozumienie z LCBO. Kanadyjska Rada Sprzedawców, która reprezentuje kilka dużych sieci spożywczych, stwierdziła, że  rząd wsparł kilka dużych międzynarodowych koncernów piwnych ABInBev (Labatt) i Molson Coors, które łącznie posiadają 98% The Beer Store”

„Otwarcie kranu dla dużych międzynarodowych browarów rozpoczyna się od darowizny w wysokości 225 milionów dolarów od podatników z Ontario, połączonej z przesunięciem kosztów recyklingu z browarniczych gigantów na sklepy spożywcze, a tym samym na konsumentów w Ontario”.

Centrum ds. Uzależnień i Zdrowia Psychicznego wydało w piątek oświadczenie, w którym określiło posunięcie prowincji jako „rozczarowujące” i wymieniło szereg szkód zdrowotnych i społecznych związanych ze zwiększoną dostępnością alkoholu, w tym uzależnienia, przemoc domową i jazdę pod wpływem alkoholu.

Ont. Minister finansów Peter Bethlenfalvy powiedział w piątek, że podejście Ontario jest „odpowiedzialne i wyważone” oraz że „traktuje konsumentów Ontario jak dorosłych, zapewniając im większy wybór i wygodę”.