Kanadyjskie medium głównego nurtu CityNews usunęło z mediów społecznościowych post, w którym twierdziło, że trzy lata temu w przy budynku byłej  szkoły z internatem w Kamloops odnaleziono 215 „nieoznaczonych grobów”, po tym jak funkcja „Notatki społeczności” na portalu X przypomniała użytkownikom, że w rzeczywistości nie odnaleziono żadnych grobów.

W artykule z 27 maja CityNews przypomniało rzekome „odkrycie” 215 nieoznakowanych grobów w Kamloops Indian Residential School, ale ich twierdzenie zostało poprawione za pomocą funkcji „Notatki społeczności” w serwisie X, dawniej Twitterze, która dodaje kontekst wprowadzony przez użytkowników pod postami w celu wyjaśnienia niejednoznacznych lub wprowadzających w błąd informacji.

Użytkownicy mediów społecznościowych szybko zauważyli, że na terenie dawnej szkoły tak naprawdę nie odnaleziono żadnych szczątków, mimo że rząd federalny wydał miliony na ich poszukiwanie.

X dodał do posta „Notę społeczności” wyjaśniającą, że „W tej chwili nie odnaleziono żadnych szczątków ani nie zidentyfikowano żadnych grobów”.

Wkrótce po tym  CityNews usunął swój post i zredagował artykuł.

W szczególności portal zmienił nagłówek, tak aby brzmiał „podejrzewane nieoznakowane groby”, a nie „nieoznakowane groby”.

Jak zauważył The Counter Signal , w oryginalnej wersji artykułu ironicznie krytykowano tych, którzy wierzą i rozpowszechniają „dezinformację” na temat szkół z internatem, prawdopodobnie odnosząc się do tych, którzy nie zgadzają się z narracją o masowych grobach wskazując na całkowity brak dowodów.

CityNews trafnie podało jedną rzecz: minęły trzy lata, odkąd twierdzenia o nieoznakowanych grobach znalezionych w szkołach z internatem zszokowały Kanadyjczyków.

Od tego czasu w całej Kanadzie spalono lub zdewastowano ponad 100 kościołów w pozornej odwecie za bezpodstawne roszczenia. Zamiast przepraszać za wprowadzające w błąd twierdzenia, które wzbudziły nastroje antykatolickie, rząd federalny premiera Justina Trudeau i media głównego nurtu wydawały się sympatyzować z tymi, którzy niszczą kościoły, o czym świadczy raport Canadian Broadcasting Corporation w tej sprawie.

Kanadyjskie rodzime szkoły z internatem, choć prowadzone zarówno przez Kościół katolicki, jak i inne kościoły chrześcijańskie, zostały zlecone i utworzone przez rząd federalny i działały od końca XIX wieku do zamknięcia ostatniej szkoły w 1996 roku.

Choć niektóre dzieci rzeczywiście zmarły w niegdyś obowiązkowych szkołach z internatem, dowody wskazują,  że  wiele z nich zmarło tragicznie w wyniku nieodpowiednich warunków sanitarnych, których przyczyną był rząd federalny, który nie finansował odpowiednio systemu a nie Kościół katolicki.

Zamiast bronić Kościoła przed zarzutami, politycy i biskupi w dużej mierze zgodzili się z głównym nurtem narracji, pozostawiając wielu katolików samym siebie.

Godnym uwagi wyjątkiem jest emerytowany biskup Calgary Frederick Henry, który we wrześniu ubiegłego roku  skrytykował  rażące „kłamstwo”, jakoby tysiące zaginionych dzieci tubylców, które uczęszczały do ​​szkół z internatem prowadzonych przez Kościół katolicki, zostało w jakiś sposób „potajemnie” zamordowanych przez „katolickich księży i ​​zakonnice” oraz umieszczane w nieoznakowanych grobach.

za lifesite news

 

Bp Henry: dlaczego Kościół katolicki nie przeciwstawia się kłamstwom o szkołach z internatem?