USA wstrzymują wszystkie dostawy Patriotów do innych krajów i przekierowują je na Ukrainę. Administracja Bidena w dalszym ciągu angażuje się we wsparcie dla Ukrainy , pomimo jasnego i powszechnego uznania, że ​​jej siły są wypierane, a kryzys niedostateczne ilości siły żywej pogłębia się z dnia na dzień.

Czwartkowe oświadczenie administracji Bidena ujawniło, że Stany Zjednoczone wstrzymują wszelkie dostawy rakiet przechwytujących Patriot do innych krajów i przekierowują je na Ukrainę .

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby potwierdził reporterom, że podjęto „trudną, ale konieczną decyzję” o nadaniu priorytetu dostawom rakiet Patriot i NASAM na Ukrainę.

Przyznał również, że stanie się to kosztem sojuszników, którzy zawarli z Waszyngtonem porozumienia w sprawie Patriotów.

„Zamierzamy nadać priorytet dostawom tego eksportu, tak aby rakiety zjeżdżające z linii produkcyjnej trafiały teraz na Ukrainę ” – zapewnił. Oczekiwano, że dostawy, o których mowa, rozpoczną się późnym latem.

„To… pokazuje nasze zaangażowanie we wspieranie naszych partnerów, gdy znajdują się w egzystencjalnym niebezpieczeństwie” – kontynuował Kirby.

W ostatnich tygodniach prezydent Biden zezwolił na rozmieszczenie na Ukrainie drugiej baterii rakiet Patriot z bazy operacyjnej w Polsce , mimo że podaż tych cennych systemów jest ograniczona. Warszawa nie była zbyt zadowolona :

Dziś rano [w ubiegły czwartek. 13 czerwca] szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Prezydenta Dudy (BBN) Jacek Siewiera ustosunkował się do raportu, mówiąc w Radiu Zet, że „ amerykańskich patriotów nie należy przerzucać z Polski na Ukrainę”. „Jesteśmy kluczowym krajem dla dostaw na Ukrainę i odstraszania na wschodniej flance NATO”. „ Tutaj konieczna jest obrona powietrzna . Będę chciał omówić to z doradcą prezydenta USA [ ds. bezpieczeństwa narodowego ] Jake’em Sullivanem.”

Prezydent Biden ogłosił wcześniej, że „wszystko, co mamy, trafi na Ukrainę, dopóki jej potrzeby nie zostaną zaspokojone” w ramach szerszych wysiłków mających na celu skłonienie większej liczby krajów europejskich do przekazywania broni.

Ale  UE jest skonfliktowana w sprawie dostarczania Ukrainie coraz większej ilości broni, mimo że zapasy krajów zachodnich już się wyczerpały.

za https://www.zerohedge.com/