Prezydent Andrzej Duda uda się z oficjalną wizytą do Chin. W Pekinie spotka się m.in. z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem, a najważniejszym tematem rozmowy będzie bezpieczeństwo i pokój w Ukrainie. Andrzej Duda będzie zabiegał też o bardziej zbilansowaną wymianę handlową między Warszawą a Pekinem. Prezydentowi będzie towarzyszyła Małżonka Agata Kornhauser–Duda.

Para Prezydencka wyruszy do Chin w nocy z piątku na sobotę; wizyta zakończy się w środę.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Najważniejszym dniem wizyty jest poniedziałek, kiedy w Pekinie zaplanowano rozmowy polityczne – z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem, a także z premierem Li Qiangiem i przewodniczącym Stałego Komitetu chińskiego parlamentu Zhao Lejiem.

Prezydent będzie rozmawiał na tematy dwustronne, związane z wymianą handlową. Chiny są naszym ważnym partnerem gospodarczym, ale pomiędzy naszymi krajami jest duża nierównowaga handlowa – mówił PAP Szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak.

Jak wynika z danych GUS, w 2023 r. Polska sprowadziła z Chin towary warte 47,4 mld euro, co stanowiło 13,9 proc. całkowitego importu. Z kolei do Chin wysłaliśmy towary warte jedynie około 3,7 mld euro.

Minister zwrócił uwagę, że tak duży deficyt to także efekt obostrzeń, które Chińczycy wprowadzają dla polskich towarów. – Mamy nadzieję, że podczas wizyty zostaną poczynione kroki naprzód – oświadczył Mieszko Pawlak i poinformował, że planowane jest podpisanie dokumentów dotyczących współpracy i wymiany handlowej między Pekinem a Warszawą.

Jak zapowiedział, nie zabraknie także tematów bezpieczeństwa.

Rozmowy będą dotyczyć także kwestii wielostronnych, jak relacji Chin z naszym regionem, z Unią Europejską – zapowiedział Szef BPM. Podkreślił, że Chiny odgrywają ogromną rolę w globalnym bezpieczeństwie, co widać także w naszym regionie w kontekście wojny w Ukrainie. – To będzie jeden z najważniejszych tematów rozmów – wskazał.

Mieszko Pawlak ocenił, że Chiny mają do odegrania kluczową rolę w procesie osiągnięcia pokoju na Ukrainie. – Ze względu na położenie geograficzne, potencjał handlowy i relacje z Rosją, Chiny będą pełniły ogromne znaczenie w uregulowaniu tej sytuacji i zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rozmowy są konieczne, a Prezydent zawsze deklarował gotowość do tych rozmów – dodał.

W kolejnych dniach wizytę zdominują tematy gospodarcze. We wtorek Andrzej Duda weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Dalian, gdzie – jak zapowiedział Mieszko Pawlak – Prezydent będzie promował Polskę, jako kraj atrakcyjny do inwestycji. Dzień później, w Szanghaju Andrzej Duda weźmie udział w polsko–chińskim forum gospodarczym.(PAP/inf. własna)