Premier Justin Trudeau po raz kolejny powtórzył kłamstwo, że w byłych szkołach dla Indian z internatami, z których część była prowadzona przez Kościół katolicki, odkryto „nieoznakowane groby”.

Podczas przyjęcia z okazji Miesiąca Historii Tubylczej zorganizowanego 18 czerwca w Ottawie Trudeau ubolewał nad „odkryciem” nieoznakowanych grobów w szkołach z internatem dla rdzennych mieszkańców, mimo że nie znaleziono tam szczątków. Od czasu oskarżeń z 2021 r. ponad 100 kanadyjskich kościołów zostało zdewastowanych lub podpalonych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„W ostatnich latach odkrycie nieoznaczonych grobów było przebudzeniem dla mieszkańców całej Kanady” – kłamliwie stwierdził Trudeau. „Przebudzenie do prawdy, którą wszyscy już znaliście” – kontynuował.

Chociaż nie odnaleziono żadnych grobów, stwierdzenie Trudeau, że sprawa ta była przebudzeniem dla Kanadyjczyków, jest prawdziwe, ponieważ katolicy i wiele innych osób jest  coraz bardziej sfrustrowanych rozpowszechnianiem tych  niepotwierdzonych zarzutów.

W zeszłym miesiącu CityNews usunął post z mediów społecznościowych, w którym twierdził, że trzy lata temu w  szkole w Kamloops odnaleziono 215 „nieoznaczonych grobów”, po tym jak funkcja „Notatki społeczności” X przypomniała użytkownikom, że w rzeczywistości nie odnaleziono żadnych ciał.

Podczas gdy duchowni i politycy, w tym konserwatyści, w dużej mierze zgodzili się z narracją o „nieoznaczonych grobach”, nasilił się sprzeciw wobec bezpodstawnych twierdzeń.

Kanadyjskie  szkoły z internatem, choć prowadzone zarówno przez Kościół katolicki, jak i inne kościoły chrześcijańskie, zostały  utworzone przez rząd federalny i działały od końca XIX wieku do zamknięcia ostatniej szkoły w 1996 roku.

Choć niektóre dzieci rzeczywiście zmarły w niegdyś obowiązkowych szkołach z internatem, dowody wskazują,  że  wiele z nich zmarło tragicznie w wyniku nieodpowiednich warunków sanitarnych, których przyczyną był rząd federalny,  który nie finansował odpowiednio systemu.

W całej Kanadzie spalono lub zdewastowano ponad 100 kościołów   w pozornej odwecie za te roszczenia. Zamiast przepraszać, rząd Trudeau i media głównego nurtu wydawały się sympatyzować z tymi, którzy niszczą kościoły, o czym świadczy  raport Canadian Broadcasting Corporation   w tej sprawie.

za lifesite news