W czwartek odszedł do Pana po pięknym, długim życiu. o. Łucjan Królikowski, franciszkanin przyjęty do zakonu przez o. Maksymiliana Kolbego, człowiek wielkiego serca, Sybirak, polski patriota. Cześć i Chwała Bohaterom!

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Łucjan Królikowski OFMConv (ur. 7 września 1919 w Nowym Kramsku) był synem Stanisława i Wiktorii z domu Tomiak. W 1938 wstąpił do zakonu franciszkanów. Studia filozoficzne rozpoczął we Lwowie.

Latem 1940 roku został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Po „amnestii” dla zesłanych Polaków ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Kirgistanie i z Wojskiem Polskim dotarł do Persji i Iraku.

Następnie w Libanie odbył studia teologiczne i 30 czerwca 1946 w Bejrucie otrzymał święcenia kapłańskie. W Armii Andersa pełnił obowiązki kapelana w Egipcie. Po demobilizacji armii pracował wśród byłych zesłańców syberyjskich w polskim obozie w Tengeru koło Aruszy w Tanzanii. W 1949, kiedy Brytyjczycy likwidowali obozy w Tanzanii, zebrał 150 dzieci sierot i udał się do Kanady. Tam zajmował się ich wychowaniem aż do osiągnięcia pełnoletniości.

Wśród Polonii w Kanadzie pracował do 1966. W latach 1966–1998 pełnił obowiązki głównego sekretarza w polonijnym programie radiowym „Godzina Różańcowa Ojca Justyna” w Athol Springs, osiedlu Hamburga w hrabstwie Erie w Stanach Zjednoczonych. Obecnie pracuje w tym kraju jako duszpasterz w klasztorze w Chicopee. W 2007 prezydent RP Lech Kaczyński wręczył mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 został odznaczony Orderem Uśmiechu. 13 stycznia 2013 otrzymał tytuł Przyjaciela Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Bridgeport.

Łucjan Królikowski jest m.in. autorem książki Skradzione dzieciństwo. Polskie dzieci na tułaczym szlaku 1939–1950, po raz pierwszy wydanej w 1960 w Londynie. Przez wiele lat prenumerował nasze pismo.