Taki wynik wyborów federalnych w Kanadzie wyłonił się w następstwie poniedziałkowego głosowania. Posłowie pochodzenia polskiego reprezentujący Partię Konserwatywną na terenie GTA Władysław Lizoń i Ted Opitz nie zdobyli mandatów

Liberałowie ponieśli straty, alezdobyli wystarczająco dużo w mandatów w Quebecu, Ontario i Kanadzie Atlantyckiej, aby utworzyć rząd mniejszościowy

Trudeau, Scheer i lider Bloku Yves-François Blanchet ponownie zasiądą w parlamencie, ale. Bernier nie.
Liberałom udało się wygrać pomimo wstępnych danych pokazujących, że konserwatyści zdobyli najwięcej głosów, zdobywając 34,4 procent głosów w porównaniu do 33,1 procent liberałów.

W Albercie konserwatyści zdobyli prawie 70 procent wszystkich głosów na prawie 14 procent dla liberałów. W Saskatchewan torysi zdobyli 65 procent głosów a 10 procent liberałowie

Długoletni poseł Liberal i minister gabinetu Ralph Goodale stracił mandat z Regina-Wascana na rzecz konserwatywnego pretendenta Michaela Krama.

Liberałowie ponieśli straty w całym kraju; w Albercie partia straciła wszystkie trzy miejsca. Kent Hehr, który pełnił funkcję ministra ds. Weteranów i zastępcy ministra obrony narodowej, stracił miejsce w Calgary-Center na rzecz konserwatywnego Grega McLeana.

Pomimo ogólnokrajowej porażki Peoples Party maxime Bernier obiecał utrzymać partię przy życiu i walczyć w następnych wyborach.

„Dla naszego kraju nie ma innej opcji. Następnym razem będziemy silniejsi. Będziemy nadal walczyć o wolność, odpowiedzialność, uczciwość i szacunek. To tylko początek Partii Ludowej”.

Blok Québécois, który wziął udział w wyborach z zaledwie 10 mandatami, zdobył 29 mandatów w Quebecu i obecnie prowadzi w kolejnych trzech, sygnalizując kolejną dramatyczną zmianę w politycznym krajobrazie federalnym w tej prowincji.

Trudeau wygrał w Montrealu Papineau. Konserwatywny lider Andrew Scheer wygrał w Regina-Qu’Appelle. Lider Partii Zielonych, Elizabeth May, wygrała wybory na Wyspach Saanich-Gulf, a lider NDP Jagmeet Singh zajął miejsce jako reprezentant  w Vancouver na Burnaby South.

 

Do głosowania zarejestrowanych było 55 515 kanadyjskich emigrantów , a ostateczny wynik pokazuje, że 31 798 głos – rekordową liczbę – z zaznaczonymi głosami.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here