Kostnice w dwóch lokalizacjach Ottawa Hospital są przepełnione. Z powodu braku miejsca ciała są przechowywane np. w salach konferencyjnych, salach dla pacjentów i w części oddziału ratunkowego mówią pracownicy szpitali należący do CUPE Local 4000. Przewodniczącyc związku Lou Burri opowiada, że ciała znajdują się poza chłodnią, po prostu przykryte prześcieradłami. Problemem staje się zapach. Na początku grudnia było dość zimno, więc chłodzenie było zapewniane poprzez otwieranie drzwi i okien.

Kostnice zapełniły się w kampusie Civic szpitala właśnie na początku grudnia. Niedługo potem podobny problem pojawił się w kampusie General. Burri mówi, że nie rozumie, jak do tego doszło. Podkreśla, że związkowcy zdecydowanie domagają się, by coś z tym zrobić.

Ottawa Hospital wydał oświadczenie, w którym pisze, że pracuje nad możliwie szybkim rozwiązaniem problemu, rozumie trudności personelu szpitali i stara się działać z szacunkiem. Dodaje, że ciała zmarłych mogą być przenoszone do pomieszczeń tymczasowych z zachowaniem godności i procedur, i pozostają tam do czasu, aż zwolni się miejsce w kostnicy. Szpital unika precyzyjnej odpowiedzi na pytania o lokalizację owych “pomieszczeń tymczasowych” oraz o przyczynę przepełnienia kostnic. Stwierdza tylko, że ciało każdej zmarłej osoby dorosłej ze wschodniego Ontario, które musi być poddane autopsji, trafia do Ottawa Hospital i musi tam pozostawać do czasu zakończenia procedur. W innych przypadkach, gdy osoba zmarła w szpitalu nie ma żadnych bliskich, jej ciało pozostaje w kostnicy przez kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy do czasu uzyskania zgody na pogrzeb.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Scott Miller, generalny menedżer Hulse, Playfair and McGarry Funeral Home, mówi, że problemy Ottawa Hospital go nie dziwią. Takie sytuacje zdarzają się w całej prowincji. Szpitale nie były budowane w taki sposób, by pomieścić wiele ciał. Przyznaje, że martwi go sposób obchodzenia się z ciałami. Uważa, ze takie miasta jak Ottawa powinny mieć centralną kostnicę, z której szpitale mogłyby korzystać, jeśli u siebie nie mają już miejsca. Do tego większość domów pogrzebowych ma wolne miejsca do przechowywania ciał oczekujących na autopsję. Miller dodaje, że obecnie rodziny dłużej podejmują decyzje co do pochówku, dlatego ciała pozostają w szpitalach dłużej.