Policja prowincji Ontario (OPP) oskarżyła kierowcę wynajętej furgonetki o nielegalne posiadanie 326 skrzynek piwa zakupionego w Quebecu i przywiezionych do Ontario.

Funkcjonariusze z oddziału OPP Lennox i Addington skonfiskowali piwo po otrzymaniu zgłoszenia o uszkodzonym pojeździe na autostradzie 401 w pobliżu Belleville w Ontario, krótko po godzinie 14:00 w środę.

Według OPP funkcjonariusze podążali za znakami obręczy wzdłuż  pobocza pasów autostrady w kierunku zachodnim, aż zlokalizowali furgonetkę. Policja podała, że ​​lewe tylne koło pojazdu zostało ścięte aż do piasty i zaczęło dymić .

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jak poinformowało OPP, kierowca, 30-letni mieszkaniec Toronto, zatrzymał się bez żadnych problemów.

Wtedy funkcjonariusze zauważyli cztery skrzynki piwa na przednim siedzeniu pasażera. OPP twierdzi, że opakowanie było wyłącznie w języku francuskim.

„Kierowca pytany o piwo odpowiadał wymijająco” – napisała OPP w czwartkowym komunikacie prasowym. Dalsze przeszukanie furgonetki pozwoliło odnaleźć resztę piwa – w sumie 326 skrzynek, zarówno puszek, jak i butelek różnych marek. Według OPP kierowca przyznał, że piwo nie zostało zakupione w Ontario i stwierdził, że było przeznaczone na wesele, a nie do użytku osobistego.

Kierowca usłyszał zarzuty nielegalnego posiadania alkoholu, nielegalnego zakupu alkoholu oraz kierowania niebezpiecznym pojazdem. OPP skonfiskowała piwo i odholowała furgonetkę.

„Alkohol zakupiony w Quebecu i przewieziony do innej prowincji może być przeznaczony wyłącznie do użytku osobistego. [Kierowca] przyznał, że nie był to alkohol na jego własny użytek” – wyjaśnił w e-mailu rzecznik OPP.

W 2018 roku Sąd Najwyższy Kanady jednomyślnie orzekł, że Kanadyjczycy nie mają konstytucyjnego prawa do zakupu i transportu alkoholu przez granice prowincji, kończąc pięcioletnią walkę prawną mieszkańca Nowego Brunszwiku o prawo do zaopatrzenia się w tańsze piwo z Quebecu.

Panel składający się z dziewięciu sędziów stwierdził, że prowincje mają prawo ograniczyć import towarów z innej prowincji, o ile głównym celem ograniczenia nie jest utrudnianie handlu.

Chociaż w następnym roku Ontario zniosło ograniczenia dotyczące ilości alkoholu, piwa i wina, które poszczególne osoby mogą wwieźć do prowincji, musi to być przeznaczone do osobistego spożycia, a nie do odsprzedaży lub użytku komercyjnego.