Prezydent Afryki skrytykował Justina Trudeau za promowanie parad „gejowskiej dumy” w Senegalu.
Senegalski prezydent podkreślił: „jest nam dobrze z naszymi przepisami” i nie będzie żadnych zmian w przepisach dotyczących homoseksualizmu.

Obrona  kultury i prawa  kraju przez prezydenta znalazła się na pierwszych stronach gazet w stolicy tego kraju frankofońskiego – Dakarze.

Prezydent Senegalu powiedział, że jego kraj szanuje prawa człowieka, ale   nie będzie żadnych zmian w przepisach dotyczących homoseksualizmu – “To niemożliwe. Nasze społeczeństwo tego nie akceptuje. ” „To jest nasz sposób życia i bycia. Nie ma to nic wspólnego z homofobią – dodał.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Senegal to „średniej wielkości, głównie muzułmański naród, w którym homoseksualizm jest przestępstwem kryminalnym (podobnie jak w Kanadzie do 1969 roku) i podlega karze do pięciu lat więzienia.

Według BBC kraj ten jest uważany za „jedną z modelowych demokracji w Afryce” i „ma tradycję stabilnych cywilnych rządów” .

Trudeau ośmiodniowa podróż Trudeau do Afryki zakończyła się w piątek i koncentrowała się głównie na pozyskiwaniu wsparcia kandydatury Kanady na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Kanada rywalizuje z Irlandią i Norwegią o dwa wolne miejsca w latach 2021–2022.

Chociaż Sall odrzucił naciski Trudeau, powiedział dziennikarzom, że jego kraj popiera starania Kanady o to miejsce.

„Potrzebujemy głosu Kanady w Radzie Bezpieczeństwa. Kanada jest krajem dyplomacji. Wspieranie Kanady nie jest trudne – powiedział prezydent.

W lutym ubiegłego roku liberałowie ogłosili, że wydadzą 30 milionów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat, a następnie ponad 10 milionów dolarów rocznie bez ograniczeń czasowych  na realizację programu LGBTQ w ramach pomocy międzynarodowej .

Trudeau angażuje się także w globalne propagowanie aborcji, a liberałowie przeznaczą do 2030 roku aż 7,1 miliarda dolarów na promocję i zapewnienie aborcji w ramach pomocy międzynarodowej.