Kanadyjczycy wracający do domu z rejsu na pokładzie Westerdam,  są zachęcani do izolacji
po tym, jak pewien pasażer z USA uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19

271 Kanadyjczyków, którzy utknęli na pokładzie statku wycieczkowego Westerdam, ostatecznie zeszli w piątek na ląd w Kambodży. Niedługo potem 83-letni Amerykanin uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa COVID-19, budząc obawy, że inni pasażerowie mogli również zostać zarażeni. Początkowo Holland America, która obsługuje rejsy, twierdziła, że ​​na statku nikt nie jest chory.

Na międzynarodowym lotnisku w Vancouver gdzie przylecieli Kanadyjczycy ze statku   poproszeno ich o noszenie masek, ale nie kazano im się izolować.

„Zadano nam kilka pytań i wypełniliśmy formularz imigracyjny, który bardzo ładnie pomógł nam ominąć zwykłe kolejki i wypuścili nas za drzwi” – powiedział jeden z przybyłych.

Obecnie kanadyjscy urzędnicy ds. zdrowia proszą pasażerów, którzy byli na Westerdam i którzy wracają dokraju, o  izolowanie się przez 14 dni po powrocie oraz o… “zgłoszenie się do miejscowych placówek zdrowia publicznego w ciągu 24 godzin”, aby byli monitorowani pod kątem objawów COVID ‑ 19

Kanadyjscy pasażerowie zostaną poproszeni o poinformowanie władz, gdzie się znajdą, aby organy zdrowia publicznego mogły podjąć dalsze działania.

W oświadczeniu stwierdzono, że niektórzy podróżni powrócili przed wprowadzeniem tych środków.

Statek wycieczkowy Westerdam opuścił Hongkong 1 lutego, i miał mieć kilka przystanków przed zakończeniem podróży w Japonii. Wycieczkowiec został jednak odsyłany  przez pięć różnych krajów w obawie przed koronawirusem.

Dr Anna Banerji z University of Toronto, badaczka chorób zakaźnych, powiedziała CBC, że pasażerowie powinni zostać poddani kwarantannie.

Stosowanie kwarantanny okazało się skuteczne w przeszłości, w tym podczas wybuchu SARS, i  należy ją stosować, dopóki nie będzie możliwe stworzenie szczepionki przeciwko wirusowi.

Niestety kanadyjskie władze obecnie nie podjęły takich środków, mimo, że tak postąpiły inne kraje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here